Kim jest Magdalena Grąziowska?

Magdalena Grąziowska to polska aktorka teatralna, filmowa i serialowa. Widzowie mogą kojarzyć ją z komedii Juliusza Machulskiego AmbaSSada oraz z seriali m.in. Londyńczycy, Majka, Barwy szczęścia, Prawo Agaty, O mnie się nie martw. Uwagę przyciąga swoja charakterystyczną urodą i jak sama przyznaje, zawsze czuła, że urodziła się za późno. O aktorstwie marzyła od dzieciństwa. Jacek Sieradzki (dziennikteatralny.pl) okrzyknął ją „jedna z najjaśniejszych gwiazd dzisiejszego teatralnego aktorstwa”.

Magdalena Grąziowska — wiek i wykształcenie

Magdalena Grąziowska urodziła się 23 stycznia 1985 roku w Raciborzu. W 2009 roku ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie.

O aktorstwie marzyła już jako mała dziewczynka. W liceum była hippiską, a na studiach stylizowała się na chłopczycę z lat 20. Jej życie toczy się między Warszawą, z którą wiąże swoją zawodową przyszłość, i Łodzią, gdzie czeka na nią miłość.

Magdalena Grąziowska — kariera

Na scenie teatralnej zadebiutowała jeszcze na studiach (w 2008 roku) w Teatrze Nowym w Krakowie rolą Alice we Wschodzie słońca u Voldiego w reżyserii L. Balodego, w tym samym roku wcieliła się w postać Jej Matki w Zatopionej katedrze Gerta Jonkego w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

W latach 2009-2012 oraz 2014-2016 Magdalena Grąziowska występowała w Teatrze Bagatela w Krakowie, w latach 2012-2013 i od 2018 w Starym Teatrze w Krakowie, a w latach 2016-2018 grała w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach.

Jej pierwszą dużą rolą w filmie było zagranie Melanii Reiter w komedii Juliusza Machulskiego AmbaSSada. Reżyser zobaczył w niej aktorkę komediową już kiedy była na drugim roku studiów, jednak Grąziowska widzi siebie raczej w rolach dramatycznych.

Magdalena Grąziowska — nagrody

Sukcesy artystyczne przyniósł aktorce angaż do teatru w Kielcach, gdzie kilkukrotnie otrzymała nagrodę publicności – Dziką Różę.

Za rolę Harper Regan w sztuce Harper Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego otrzymała Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego na Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru! (2016) oraz Nagrodę miesięcznika „Teatr” za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 (2017).