Kobieca higiena intymna – ważne zasady pielegnacji

Właściwie przeprowadzona higiena zapobiega infekcjom. Kobieca mikroflora miejsc intymnych jest zmienna, np. w ciąży lub podczas menstruacji. Robi się wtedy bardziej zasadowa i przyczynia się do powstawania podrażnień oraz różnych chorób, dlatego w tym czasie pielęgnacja intymna jest kluczowa. Jak na co dzień dbać o wrażliwe miejsca kobiece, by czuć się zawsze świeżo i cieszyć zdrowiem?

Są takie produkty, które warto mieć w domu, np. Tantum Rosa pozwala na przyrządzenie roztworu bakteriobójczego i odkażającego. Preparat łagodzi stany zapalne oraz działa kojąco na sferę kobiecych miejsc intymnych – jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz w okresie połogu, a także po zabiegach chemioterapii i radioterapii oraz operacji ginekologicznej.

Zasady pielęgnacji kobiecych stref intymnych

Odpowiednia pielęgnacja to dbanie o mikroflorę miejsc intymnych i utrzymanie jej prawidłowego pH. W normalnych warunkach ma ona kwaśny odczyn i wynosi od 3,6 do 4,5. Głównymi obrońcami pochwy są pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus), zasiedlające błonę śluzową narządów rodnych. Ważne jest, żeby z jednej strony codziennie pielęgnować wrażliwą strefę okolic intymnych, ale jednocześnie nie naruszyć jej naturalnych mechanizmów obronnych. Należy pamiętać, by myć wrażliwe okolice ciała każdego dnia, ale nie za często. 

Higiena miejsc intymnych

Mycie nie powinno odbywać się częściej niż dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wyjątek stanowią oczywiście miesiączki oraz upały. Nie zaleca się częstych, długich i ciepłych kąpieli, gdyż może zostać naruszona bariera ochronna miejsc intymnych. Korzystniejszy jest prysznic lub bidet oraz strumień czystej wody. Temperatura wody nie powinna przekraczać 36 stopni Celsjusza. Warto unikać mycia z zastosowaniem myjek lub gąbek, na których mogą osadzać się patogeny – lepiej zrobić to dłonią. Istotny jest również kierunek mycia okolic intymnych – zawsze od pochwy do odbytu. Nigdy odwrotnie, gdyż można przenieść do miejsc intymnych szkodliwe drobnoustroje. Po umyciu miejsc intymnych należy je dokładnie osuszyć, używając do tego oddzielnego bawełnianego ręcznika.

Noszenie wygodnej bielizny

Majtki powinny być wygodne, dość luźne i wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Warto unikać obcisłych i syntetycznych tkanin – stringi nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż podrażniają okolice miejsc intymnych. Inne części garderoby, takie jak spodnie, dżinsy czy szorty również nie powinny być nadmiernie obcisłe i wykonane ze sztucznych materiałów.

Zastosowanie odpowiednich kosmetyków.

Należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej, najlepiej z właściwym odczynem pH. Zwykłe kosmetyki mogą naruszać naturalny stan błony śluzowej i spowodować pojawienie się infekcji, dlatego warto wybierać preparaty naturalne, pozbawione sztucznych i zapachowych substancji. Odpowiednie są naturalne środki do higieny intymnej, najlepiej z serii kosmetyków aptecznych. Syntetyczne barwniki czy konserwanty mogą nie tylko podrażniać, ale również wywoływać reakcje alergiczne.

Odpowiednia dieta a pielęgnacja miejsc intymnych

Niektóry produkty, w tym przede wszystkim cukier, są idealną pożywką dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeżeli kobieta ma tendencje do częstych zapaleń, powinna unikać alkoholu, drożdży i słodyczy. Niewskazane jest również częste spożywanie pokarmów przetworzonych oraz żywności bogatej w konserwanty. Do diety należy za to włączyć żytnie lub orkiszowe pieczywo, naturalne jogurty, maślanki, kefiry, jaja, chude gatunki mięs i ryby oraz wszelkie kiszonki – mają sporą ilość kwasu mlekowego oraz witaminy C, które doskonale wpływają na naturalną mikroflorę.

Jeśli cierpisz na nawracające infekcje intymne, można pomyśleć o zastosowaniu probiotyków ginekologicznych. Należy również z umiarem podchodzić do depilacji okolic bikini oraz unikaniu perfumowanych podpasek i wkładek, dezodorantów intymnych, a nawet kolorowego, pachnącego papieru toaletowego.