Kokon jedwabnika – właściwości, jak używać, cena, opinie

Jedwabniki to owady hodowane w celu uzyskania jedwabiu. Udomowione zostały ponad 5500 lat temu i od tej pory nie są w stanie przeżyć bez opieki człowieka. Hodowla jedwabników jest bardzo wymagająca, zajmują się tym głównie w Chinach oraz na Półwyspie Indyjskim. Kiedyś hodowano je także w Polsce, ale obecnie jest to kierunek niszowy. Warto jednak się tym zająć, nie tylko z uwagi na jedwab, który jest cennym surowcem, ale także z uwagi na kokon jedwabnika, które w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym zaczyna święcić triumfy.

Kokon jedwabnika do twarzy — właściwości

Głównymi składnikami jedwabiu są dwa białka: fibroina (ok. 70%) i serycyna (30%). Ten drugi budulec zawiera cenne aminokwasy (m.in. serynę, kwas asparaginowy i glicynę), zatrzymuje wodę, a także tworzy warstwę ochronną na skórze. Z tego też powodu serycyna odnalazła zastosowanie w kosmetologii. Badania wykazały, że ma ona działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe, wpływa na poprawę elastyczności, jędrności i poziomu nawilżenia skóry, a także paznokci. Dlatego też ekstrakty z tego białka coraz częściej są składnikiem różnego rodzaju odżywek, kosmetyków do makijażu, a także balsamów do ciała. Jednak przebojem ostatnich lat jest jednak nie ekstrakt z serycyny, lecz sam kokon jedwabnika.

Kokony jedwabnika stosowane w kosmetyce wyglądem przypominają styropianowe kulki o powierzchni płatka kosmetycznego. Są wydrążone w środku i otwarte z jednej strony, dzięki czemu w dziurkę można wsunąć palec. Wykorzystuje się je do oczyszczania twarzy jako alternatywę dla tradycyjnych, chemicznych peelingów.

Mają one przede wszystkim działanie nawilżające. Zawarta w nich serycyna tworzy na skórze rodzaj membrany, która zatrzymuje wodę w naskórku i nie pozwala na jej wyparowanie. Białko to jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo, chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, wygładza ją i ujednolica jej koloryt. Ponadto dzięki właściwościom złuszczającym przyspiesza proces tworzenia się nowego naskórka. Serycyna stymuluje także produkcję kolagenu, dzięki czemu wpływa na redukcję zmarszczek i zapobiega powstawaniu kolejnych. Aby uzyskać efekty, kurację należy prowadzić regularnie przez około 4 tygodnie.

Kokon jedwabnika — jak używać?

  1. Zmyj z twarzy krem i makijaż.
  2. Kokony włóż do wody o temperaturze ok. 60 stopni C i pozostaw na ok. 10 minut. Po namoczeniu nałóż je na palce.
  3. PrzemyJ twarz roztworem, który powstał z zanurzonych kokonów, a kiedy twarz nieco przeschnie, wykonaj masaż twarzy delikatnie przecierając skórę.

Zabieg najlepiej wykonać dwa razy dziennie, zwłaszcza wieczorem. Każdy kokon może być użyty 3-5 razy. Wystarczy przemyć go w ciepłej wodzie, zaraz po zastosowaniu.

Kokon jedwabnika — opinie

Osoby, które stosowały regularnie kokony jedwabnika, przyznają, że po kuracji ich skóra stała się gładsza, rozjaśniona, bardziej promienna i sprężysta, a także lepiej nawilżona. Niektórzy wskazują również na zmniejszenie przebarwień oraz redukcję wydzielania sebum.

Kokon jedwabnika — cena

1 sztuka kokonu jedwabnika kosztuje około 1 zł. Kokony można kupować pojedynczo lub w gotowych opakowaniach zbiorczych.