Krosty na dekolcie – co może być ich przyczyną?

Trądzik głównie się kojarzy z zaskórnikami, krostkami oraz grudkami na twarzy, ale okazuje się, że występować mogą także w całkiem innych miejscach. Często występują także krosty na dekolcie. Jak się ich pozbyć?

Zacznijmy od przyczyn

Trądzik jest tak naprawdę dermatozą o etiologii wieloczynnikowej. Wśród wszelkich przyczyn powstawania trądzikowych zmian można wymienić: nieprawidłowe rogowacenie ujść włosowych mieszków, wpływ drożdżaków i bakterii, zaburzenia hormonalne, nadmierną produkcję sebum przez łojowe gruczoły oraz także uwarunkowania genetyczne.

W bardzo wielu przypadkach dermatolodzy na podstawie samego miejsca występowania skórnych wykwitów są w stanie określić jaki konkretnie je wywołał czynnik. Jako jedną z przyczyn głównych trądziku czy też krosty na dekolcie wymienia się także hormonalne zaburzenia. Specjaliści także wskazują na bardzo duży wpływ stresu na pojawienie się skórnych wykwitów w tym właśnie miejscu na ciele.

Krosty na dekolcie u kobiet dorosłych

Trądzik na dekolcie obserwuje się najczęściej u kobiety, które ukończy dwudziesty piąty wiek życia. Dermatolodzy go nazywają późnym trądzikiem czy też trądzikiem dorosłych. Późny trądzik charakteryzuje się występowaniem zapalnych zmian pod postacią grudek czy też krost, które są wypełnione treścią ropną. Rzadziej się obserwuje poważniejsze zmiany zapalne, takie jak cysty, guzy czy też torbiele, jak i także zaskórniki.

W przeciwieństwie do młodzieńczego trądziku, który to występuje na całej twarzy, w tak zwanej strefie T, w późnym trądziku wykwity się lokalizują w części dolnej twarzy – na żuchwie oraz na brodzie, a także na dekolcie, szyi oraz bardzo często się pojawiają później blizny.

Wśród przyczyn pojawiania się na dekolcie wyprysków w przebiegu trądziku u dorosłych wskazuje się przede wszystkim spory nadmiar androgenów, jak DHT czy też DHEA-S. Prowadzą one do znacznie większej produkcji sebum przez łojowe gruczoły. W ostatnich latach coraz to więcej uwagi się także poświęca samemu wpływowi stresu na rozwój późnego trądziku.

Gdy zauważymy u siebie krosty na dekolcie i co więcej bardzo długo się utrzymują, to musimy coś z tym zrobić. Najbezpieczniej będzie od razu udać się do dermatologa. Lekarz dermatolog zapisze nam odpowiedni lek. Najczęściej są to leki w formie maści. Co więcej powinnyśmy uważać na te miejsca. Powinny być zawsze oczyszczone, a na dodatek nie wolno nam ich opalać. Wydaje się to oczywiste, ale lepiej to wspomnieć, ponieważ kobiety najczęściej wręcz uwielbiają eksponować się na słońce.