Zawód dentysty wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z leczeniem bolących zębów. Jednak zakres problemów, które mogą występować na terenie jamy ustnej i narządu żucia jest o wiele większy. Napięcia na terenie żuchwy, zgrzytanie zębami, braki w zawiązkach czy silny tyłozgryz to tylko niektóre z dolegliwości z którymi boryka się wiele osób. Nie wszystkim zajmuje się bezpośrednio stomatolog. Ale jeśli nie on, to kto?
Większość ludzi oprócz zawodu stomatologa kojarzy również ortodontę. Jednak wciąż te dwie profesje nie zapewniają kompleksowego podejścia do problemów stomatologicznych. Dla osób, które chcą być potraktowane holistycznie powstały kliniki zatrudniające specjalistów z różnych dziedzin, których wspólnym celem jest zapewnienie kompleksowego leczenia zębów, zgryzu i całego aparatu żucia. Jakie osoby można tam spotkać?
Dentysta i jego asystent
Większość ludzi szukając pomocy stomatologicznej w najbliższej okolicy rzadko używa frazy „stomatolog”. Częściej jest to np. „dentysta Rabka Zdrój” lub „dentysta dla dziecka”. Ciekawostką jest, że nazewnictwo zostało zmienione wraz z przyłączeniem się Polski do Unii Europejskiej. Od 2002 roku osoby, które kończą studia stomatologiczne otrzymują dyplom lekarza dentysty, a wcześniej był to dyplom lekarza stomatologa. Zakres zdobytej wiedzy się nie zmienił, inne jest wyłącznie nazewnictwo, dlatego teraz nazwy stomatolog oraz dentysta stosowane są zamiennie i są równoważne. Z dentystą współpracuje zawsze asystent stomatologiczny, który ma trochę podobny zakres obowiązków co pielęgniarka instrumentariuszka w trakcie operacji chirurgicznych. Zna wszystkie nazwy narzędzi i produktów oraz asystuje przy zabiegach stomatologicznych zapewniając dentyście stałe wsparcie.
Ortodonta
Ortodonta jest lekarzem dentystą, który specjalizuje się w zakresie leczenia wad zgryzu. To on potrafi określić możliwe działania na terenie jamy ustnej, które mają za zadanie doprowadzić do poprawy estetyki oraz funkcjonowania aparatu żucia. Zajmuje się też pacjentami, którzy z powodów ortodontycznych cierpią na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami prowadzące do ich trwałych uszkodzeń.
Chirurg stomatologiczny
To do tej osoby powinno się udać w celu podjęcia decyzji o usunięciu zębów, zwłaszcza trzonowych, posiadających kilka korzeni. Chirurg stomatologiczny zajmuje się m.in. ekstrakcją ósemek, podcinaniem wędzidełek, odsłanianiem zęba zatrzymanego czy usuwaniem torbieli. Zabiegi te przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W tym zakresie mieści się również chirurgia implantologiczna, czyli wszczepianie implantów brakujących zębów.
Fizjoterapeuta stomatologiczny
Niektóre problemy na terenie aparatu żucia powinny być konsultowane ze specjalistą jakim jest fizjoterapeuta stomatologiczny. Mogą się do niego udać osoby z bruksizmem, po urazach mechanicznych na terenie głowy, nawracającymi bólami oraz uczuciem blokowania w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. We współpracy z dentystą czy ortodontą fizjoterapeuta stomatologiczny może znacznie poprawić codzienny komfort życia pacjenta.