Kubeczek menstruacyjny – jak postępować w miejscu publicznym?

Wielorazowe kubeczki menstruacyjne stają się coraz popularniejsze jako alternatywa dla artykułów higieny intymnej takich jak tampony i podpaski jednorazowe.

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Pojemniczki mają zbierać krew menstruacyjną, a dla wygody stosowania są dostępne w różnych rozmiarach. Tworzywo do produkcji to silikon medyczny – nietoksyczny i bezpieczny dla zdrowia. Inne zastosowanie silikonu medycznego to materiał do powlekania w produkcji tabletek i soczewek kontaktowych. Ten rodzaj silikonu stosuje się również do pielęgnacji blizn – zmniejszania ich widoczności, wygładzania i rozjaśniania skóry.

Wyprodukowany z bezpiecznego tworzywa kubeczek menstruacyjny umieszcza się w pochwie w czasie miesiączki. Krew zbiera się w jego wnętrzu i nie ma potrzeby używania innych środków do higieny intymnej. To wygodna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tamponów oraz podpasek.

Kubeczek intymny w kształcie lejka

Łatwiej zrozumieć, jak działa kubeczek menstruacyjny, gdy zwróci się uwagę na jego kształt przypominający nieco lejek z zablokowanym ujściem. Pojemniczek aplikuje się do pochwy szerszą stroną ku górze. Szczelny i miękki kubeczek z silikonu zbiera we wnętrzu całą krew menstruacyjną.

Prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny nie jest wyczuwalny w pochwie i nie powoduje uczucia dyskomfortu. Silikon staje się plastyczny pod wpływem temperatury ciała i dokładnie przylega do ścian pochwy, dzięki czemu zapobiega ewentualnym przeciekom. Kubeczek opróżnia się co kilka lub kilkanaście godzin, wylewając jego zawartość do toalety.

Pojemniczek menstruacyjny jest dostosowany do budowy pochwy i nie podrażnia jej śluzówki. Silikon medyczny czyni go obojętnym dla organizmu. Dodatkowa zaleta tego typu silikonu to bardzo łatwe utrzymanie higieny. Kubeczek przy każdym opróżnianiu z krwi wystarczy umyć ciepłą wodą. Każdorazowo po zakończeniu miesiączki zaleca się również wygotowanie pojemniczka, by był gotowy za miesiąc.

100 proc. bezpieczeństwa podczas stosowania

Zachowując odpowiednie zasady higieny w czasie wyjmowania i zakładania kubeczka menstruacyjnego, nie trzeba martwić się o jego bezpieczeństwo dla organizmu. Tworzywo nie wchodzi w reakcję z błonami śluzowymi nawet w tych miejscach intymnych, które są mocno ukrwione. Zalet kubeczków menstruacyjnych jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim to artykuł higieniczny wygodny w stosowaniu, gdyż nie wymaga tak wielu wizyt w toalecie, jak chociażby podpaski czy tampony, które trzeba częściej zmieniać. Dobrze dopasowany kubeczek menstruacyjny to też ograniczone ryzyko przecieku krwi na bieliznę czy ubranie, co zwiększa komfort w czasie okresu. Pojemniczki menstruacyjne są oprócz tego neutralne dla środowiska i ekonomiczne – raz kupiony kubeczek można używać przez kilka miesięcy.

Dlaczego warto sięgnąć po alternatywę dla podpasek?

Kobiety wiedzą, że produkcja podpasek i tamponów jest szkodliwa dla środowiska. Dodatkowo po jednorazowym użyciu podpaska staje się odpadem toksycznym i powinna być przechowywana w specjalnych pojemnikach. Na podstawie wyników badań wiemy również, że ogólnodostępne podpaski są niebezpieczne dla samych kobiet. Tampony, wkładki i podpaski produkuje się z celulozy lub bawełny i wybiela chlorem. W wyniku tego procesu wydzielane są tzw. dioksyny, czyli silnie rakotwórcze substancje szkodliwe dla zdrowia. Używając kubeczka menstruacyjnego, pozbywamy się więc nie tylko krwi menstruacyjnej, ale także wielu zagrożeń dla zdrowia i dla środowiska.