Osoba sprząta za pomocą odkurzacza kurz znajdujący się pod meblami

Kurz w domu – jak się go pozbyć?

Kurz w domu albo mieszkaniu może wywołać zawrót głowy. Na pewno nieraz spotkałeś się z taką sytuacją, że regularnie sprzątasz, a brud i tak cały czas pojawia się w różnych miejscach i wywołuje twoje zdenerwowanie i zniechęcenie. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się kurzu i co zrobić, aby ponownie nie pojawiał się na podłodze czy parapetach.

Dlaczego należy regularnie usuwać kurz z mebli czy szaf?

Kurz w mieszkaniu albo domu tworzy się między innymi z naskórka i włosów człowieka, włókien materiałów czy piasku. To duży problem z wielu względów. Na pewno spore znaczenie ma estetyka Zalegające zabrudzenia, gromadzące się nie tylko w różnych zakamarkach pokojów, ale również w dobrze widocznych miejscach, jak fronty mebli czy lustra, mogą:

  • być powodem do wstydu podczas niespodziewanej wizyty gości,
  • negatywnie wpływać na komfort mieszkania w domu, wywoływać zdenerwowanie, a nawet bezsilność – jeśli osiadający kurz nie jest sprzątany, to może doprowadzić do coraz większych zanieczyszczeń, mogą pojawiać się pajęczyny czy zbitki okruszków; ich usunięcie może potrwać znacznie dłużej i wywołać zwyczajne zniechęcenie.

 Istotne są również zagrożenia zdrowotne, bo takie przynosi kurz w pokoju, kuchni czy łazience. Jego drobinki zawierają około 9 tysięcy różnych drobnoustrojów, przy czym zdecydowana większość, czyli 7 tysięcy, to bakterie. Znajdują się w nim ponadto zarodniki grzybów i pleśni, a także wirusy. Mogą one prowadzić do rozwoju wielu schorzeń i chorób, w tym:

  • alergicznego bądź przewlekłego nieżytu nosa,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • chronicznego łzawienia oczu,
  • alergii, która skutkuje dolegliwościami ze strony układu oddechowego, na przykład dusznościami, a nawet astmą oskrzelową – alergię często wywołują roztocza, dla których kurz jest idealnym miejscem do rozwoju.

W skrajnych przypadkach w niesprzątanym mieszkaniu czy domu może się zwiększyć ryzyko powstania chorób o charakterze neurologicznym i degeneracyjnym, w tym Alzheimera. Nie można pominąć również tego, że pyłki gromadzą rakotwórcze substancje, w tym drobinki metali ciężkich czy środków owadobójczych, co nierzadko prowadzi do rozwoju śmiertelnych nowotworów.

Dlatego ze względów estetycznych i zdrowotnych, warto stale utrzymywać pomieszczenia w czystości. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy w domu mieszkają alergicy albo osoby przewlekle chore.

Domowe sposoby na zlikwidowanie kurzu w pokoju gościnnym, kuchni albo łazience

Jeśli szukasz informacji na temat sposobu pozbycia się kurzu, to mamy dobrą wiadomość: istnieją sprawdzone i łatwe do realizacji sposoby, których wdrożenie nie zajmie ci dużo czasu. Pamiętaj jednak o regularnym ich stosowaniu, wtedy zanieczyszczenia nie będą się nawarstwiać, bo mogłoby to spowodować znacznie trudniejsze ich usunięcie.

Walkę z kurzem ułatwia ściereczka, na przykład z mikrofibry, oraz różne preparaty. Warto użyć:

  • ekologicznych środków dostępnych w sklepach, produkowanych z naturalnych składników, stanowiących zwykle ponad 95% składu; łatwo je znajdziesz, gdyż są oznaczane jako „bio” czy „eco”, są delikatne, dlatego nie podrażniają skóry ani oczu;
  • samodzielnie zrobionych roztworów, na przykład do umycia okien i luster idealnie nada się mieszanina octu oraz soku cytrynowego; pamiętaj o odpowiednich proporcjach (po jednej szklance octu i wody oraz dwie łyżki soku z cytryny), aby nie doszło do powstania kleiku przyciągającego kurz.
Młoda kobieta usuwa kurz z mebli za pomocą ściereczki

Zainwestuj również w oczyszczasz powietrza. Dzięki intensywnej cyrkulacji drobinki kurzu są wzniecane i dostają się do filtrów, gdzie dochodzi do oczyszczenia powietrza. Warto zdecydować się na urządzenie z jonizatorem, które neutralizuje szczególnie groźne dla zdrowia człowieka cząsteczki pyłów zawieszonych PM2,5.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak pozbyć się kurzu z domu

Jak pozbyć się kurzu? Idealnym sposobem jest stosowanie wysokiej jakości odkurzacza

Kurz w domu lub mieszkaniu szybko usuniesz, stosując markowy odkurzacz. Na rynku dostępne są różnorodne sprzęty, jednak najlepsze efekty zapewnią te, które:

  • skutecznie wchłaniają wszelkie zabrudzenia, bo mają dużą moc ssania,
  • eliminują niemal wszystkie zanieczyszczenia, co jest możliwe dzięki wydajnym filtrom HEPA,
  • pomagają dotrzeć do wszelkich zakamarków, o czym decydują liczne końcówki.

Przykładem funkcjonalnych urządzeń są odkurzacze bezprzewodowe Bosch z serii Unlimited. Zapewniają one filtrację na poziomie 99,9% oraz długi czas pracy, nawet do 65 minut, dlatego można na jednym zasilaniu wysprzątać 180 m² powierzchni. Ergonomiczna konstrukcja takiego urządzenia ułatwia ich używanie, a zginana rura Flex Tube umożliwia wysprzątanie miejsc znajdujących się na przykład pod stołem czy za biurkiem.

Pamiętaj, aby odkurzanie każdorazowo poprzedzić usunięciem kurzu z wszelkich szafek czy półek znajdujących się nad podłogą. Zanieczyszczenia opadną na podłogę, a odkurzacz je wchłonie. Ważne jest ponadto umycie podłogi po sprzątaniu. Nie musisz jednak kupować mopa, gdyż odkurzacz wielofunkcyjny z funkcją pracy na mokro zupełnie wystarczy.

Aby kompleksowo usunąć kurz z mieszkania czy domu, pamiętaj o użyciu odkurzacza we wszystkich miejscach, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Dotyczy to:

  • nieosłoniętych półek z książkami,
  • kloszów lamp i żyrandoli,
  • ramek luster czy obrazów,
  • skrzydeł drzwiowych,
  • parapetów,
  • kratek wentylacyjnych,
  • grzejników – warto je odkurzyć raz w roku,
  • zakamarków pod meblami i sprzętami AGD – komody, lodówkę czy pralkę warto odsunąć od ściany raz na parę tygodni i wysprzątać podłogę i ściany za nimi.

Do usunięcia zanieczyszczeń z półek z książkami czy lamp przyda ci się kompaktowy odkurzacz ręczny. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ użyjesz go nie tylko do wysprzątania domu, ale również samochodu.

 Osoba sprząta podłogę w domu za pomocą odkurzacza

Co zrobić, aby kurz w domu nie był już problemem?

Ważne jest nie tylko to, jak pozbyć się kurzu, ale też to, jakimi sposobami zapobiec jego osadzaniu się w różnych miejscach domu. Warto:

  • uszczelnić okna – przez mikroszczeliny do wnętrza nie będą przedostawały się zanieczyszczenia,
  • zapewnić sprawną wentylację, która odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza,
  • regularnie wietrzyć pomieszczenia, co zapewni prawidłowy poziom wilgotności, dlatego nie będą rozwijały się na przykład roztocza; w sezonie zimowym warto w ciągu dnia 2–3 razy otworzyć okna, natomiast w lecie robić to nawet kilkunastokrotnie; polecamy krótkie wietrzenie, które zapobiegnie napływowi brudu z zewnątrz;
  • szczotkować zwierzęta – w kurzu ich sierści jest najwięcej.

Dobrą praktyką jest również pozbycie się zasłon i dywanów, a także ograniczenie liczby przedmiotów w pokojach, na przykład pamiątek i bibelotów – każde z nich to idealne miejsce gromadzenia się kurzu. Warto ponadto stosować zdejmowane pokrowce i kapy, które możesz wyprać w pralce.