Przed Tobą wybór przedszkola dla Twojej pociechy? W ostatnich latach powstało wiele alternatyw dla placówek tradycyjnych, między innymi leśne przedszkole. Czy warto wysłać tam dziecko? Jakie są zalety i wady takiego przedszkola? Ile trzeba za nie zapłacić? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Leśne przedszkole — co to jest?
Idea leśnego przedszkola narodziła się w Danii w latach 50. XX wieku. Elle Flatauem, mieszkanka niewielkiego duńskiego miasteczka codziennie, niezależnie od pogody spacerowała ze swoimi dziećmi po lesie, ucząc ich szacunku i miłości do natury. Jej postawa spodobała się innym rodzicom, którzy postanowili pójść jej śladem. I tak powstało pierwsze leśne przedszkole, którego koncepcja rozprzestrzeniła się na inne kraje skandynawskie oraz poza ich granice. Aktualnie tego typu placówki są popularne w Niemczech, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach oraz Japonii. W Polsce zgodnie z mapą opublikowaną przez Polski Instytut Przedszkoli Leśnych, w naszym kraju działają 42 takie placówki, a kolejne są w przygotowaniu.
Leśne przedszkole — jak wygląda nauka?
W leśnym przedszkolu dzieci spędzają ponad 80% czasu na dworze, do budynków udają się tylko wtedy, kiedy warunki atmosferyczne są bardzo trudne i uniemożliwiają realizację zajęć. Hasłem przewodnim tego typu placówek jest skandynawskie przysłowie: „Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie”.
Jak dzieci spędzają na co dzień czas? Zajęcia odbywają się w formie gier i zabaw, do których wykorzystywane są naturalne materiały: piasek, liście, gałęzie, kijki, mech, szyszki, żołędzie, kasztany. Wszystkie zabawki wykonywane są z tego, co dzieci znajdą w lesie, a placem zabaw jest otoczenie przyrody.
Opiekunowie w przedszkolu uczą dzieci różnych przydatnych w życiu czynności, jak na przykład przygotowanie posiłków, mycie i ubieranie się, sprzątanie, opieka nad zwierzętami, rozpalanie ogniska, rozstawianie namiotu, budowanie szałasu czy rozróżnianie owoców i grzybów trujących od jadalnych. Maluchy poznają różne dźwięki np. szum potoku, śpiew ptaków, szelest liści, a także zapachy np. lasu, ziół, ziemi po deszczu oraz faktury — oglądają mech, szyszki, piaski, krzewy. Doświadczają także zmienności temperatur oraz kształtują świadomość własnego ciała. W większości placówek maluchy nie korzystają z zeszytów ćwiczeń czy podręczników.
Leśne przedszkole — zalety
- Dzieci uczą się szacunku do przyrody.
- Nie zdarza się, aby przedszkolaki z leśnego przedszkola miały problem z nadwagą, nie cierpią również na wady postawy, np. na skoliozę, nie mają problemów ze wzrokiem.
- Zwiększa się kreatywność dziecka, ponieważ przez cały dzień musi ono samo szukać rozrywki i wymyślać nowe zabawy.
- Dzieci uczą się pracować w grupie, łatwiej nawiązują przyjaźnie.
- W leśnych przedszkolach zwykle są małe grupy dlatego nauczyciel może poświęcić uwagę każdemu dziecku.
Leśne przedszkole — wady
- Niektórzy uważają, że dzieci uczęszczające do leśnego przedszkola mogą mieć później problem z przystosowaniem się do sztywnych zasad panujących w szkołach.
- Liczba placówek, chociaż z roku na rok jest ich coraz więcej.
- spore wydatki związane z zakupem odpowiedniej odzieży — maluch częściej będzie potrzebował nowych butów, nieprzemakalnych spodni, czy też bluzy.