Miód nawłociowy – właściwości lecznicze i zastosowanie

Miód nawłociowy należy do najbardziej cenionych gatunków miodu. Wszystko za sprawą jego cennych właściwości leczniczych, do których zalicza się m.in. działanie bakteriobójcze, moczopędne oraz rozkurczowe. Z czego robiony jest miód nawłociowy i jaki ma wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka? Czy istnieją przeciwskazania do jego spożywania? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak powstaje miód nawłociowy?

Miód nawłociowy pozyskiwany jest z kwiatów nawłoci. Roślina ta nazywana jest też złotą dziewicą lub mimozą. Nawłoć kwitnie pod koniec lata oraz przez całą jesień, a jej kwiaty są koloru żółtego. Ceniona przez pszczelarzy i zielarzy, powszechnie traktowana jest jako chwast z uwagi na niezwykłą ekspansywność.

Miód nawłociowy — właściwości

Kwiaty nawłoci, z których pozyskiwany jest miód nawłociowy, zawierają garbniki, kwasy organiczne oraz flawonoidy m.in. kwercetynę i rutynę. Pierwsza z tych substancji wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne oraz ogranicza łamliwość naczyń włosowatych. Druga działa natomiast silnie przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, obniżając jednocześnie ciśnienie tętnicze. W składnie nektaru z kwiatów nawłoci znaleźć można również saponiny, wykazujące działanie przeciwbakteryjne.

Miód nawłociowy bogaty jest w witaminy oraz substancje bakteriobójcze. To sprawia, że uważany jest za naturalny antybiotyk.

Miód nawłociowy — na co?

  • Miód nawłociowy na układ moczowy

Dzięki zawartości antocyjanów i flawonoidów miód nawłociowy działa moczopędnie, wspomaga funkcjonowanie nerek oraz układu moczowego. Pomaga także w walce z zapaleniem pęcherza oraz kamicy nerkowej.

  • Miód nawłociowy na przeziębienie

Miód nawłociowy, na tle innych miodów, wykazuje największą aktywność antybiotyczną. Działa także napotnie dlatego doskonale sprawdzi się podczas przeziębienia i grypy. Wspomaga również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Z tego też powodu warto spożywać go zapobiegawczo, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

  • Miód nawłociowy na skórę

Ponieważ miód nawłociowy wykazuje działanie bakteriobójcze i łagodzi stany zapalne, stosowany może być w celu oczyszczania i poprawienia kondycji skóry. Maska z miodu nawłociowego na twarz odżywia cerę, pomaga pozbyć się wyprysków, łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

  • Miód nawłociowy na układ krwionośny

Dzięki zawartości kwercetyny i rutyny, miód nawłociowy wzmacnia naczynia krwionośne, obniża także ciśnienie krwi i wpływa na poprawę krążenia.

  • Miód nawłociowy na stawy

Obecnie w miodzie nawłociowym garbniki oraz seskwiterpen, skutecznie łagodzą stany zapalne. Miodem nawłociowym można także posmarować bolący staw. Następnie należy go zabandażować i pozostawić na kilka godzin. Zabieg należy powtarzać przez kilka dni. Miód z kwiatów nawłoci zapobiega również utracie gęstości kości i przyczynia się do usprawnienia kontroli procesu uwalniania się części białek, dzięki czemu przeciwdziała zwyrodnieniom kości oraz chrząstek.

Miód nawłociowy — zastosowanie

W kuchni, jako dodatek do różnego rodzaju dań (owsianka, naleśniki, kanapki, owoce, jogurt naturalny) oraz wypieków. Może być także dodawany do herbaty lub kawy zamiast cukru. Można go również jeść samodzielnie. Smak miodu nawłociowego jest dość słodki, z delikatną nutą kwaskową. Można w nim wyczuć również pewną gorycz — pochodzi ona z nektaru nawłoci, który stanowi podstawę w procesie wytwarzania tego miodu.

W kosmetyce jako składnik maseczek, odżywek do włosów, peelingów do ciała oraz pomadek do ust. Może być także dodawany do leczniczych kąpieli — były one już znane w starożytności. Do wody o temperaturze 38 st. C należy dodać 300 g miodu, kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Zabieg ten ma właściwości relaksujące i uspokajające, rozluźnia mięśnie oraz odżywia i regeneruje skórę.

Miód nawłociowy – przeciwwskazania

Miodu nawłociowego nie należy podawać niemowlętom, ponieważ jako produkt naturalny charakteryzuje się ryzykiem zakażenia bakteriami i/lub ich metabolitami (np. toksyną botulinową). Jego spożywanie należy także ograniczyć w ciąży, przy czym warto też wiedzieć, że miód nawłociowy może pomóc na poranne nudności i mdłości.

Kolejnym przeciwskazaniem są predyspozycje do alergii. Warto też mieć na uwadze, że z uwagi na dużą ilość cukru, spożywany w nadmiarze oraz bez zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, może przyczynić się do rozwoju próchnicy.

Spożycie miodu nawłociowego powinny także ograniczyć osoby chorujące na cukrzycę, a także otyłe oraz dbające o linię, gdyż jest on kaloryczny (ok. 40 kcal w łyżeczce).

Miód nawłociowy – jak stosować?

Aby spożywanie miodu nawłociowego mogło przynieść pożądane rezultaty, nalezy stosować go regularnie. Dzienna dawka powinna wynosić pomiędzy 20 a 40 g. Najwięcej cennych właściwości uzyskamy pijąc roztwór miodu nawłociowego z wodą, gdyż substancje organiczne zawarte w miodzie rozpuszczone w wodzie staja się lepiej przyswajalne.

Miód nawłociowy – cena

Z uwagi na trudność w pozyskiwaniu, miód nawłociowy jest dość drogi. Za litrowy słoik trzeba zapłacić od 40 zł wzwyż.

Miód nawłociowy – gdzie kupić?

Miód nawłociowy można kupić w sklepach z ekologiczną żywnością lub przez internet. Ważne jest, aby pochodził ze sprawdzonych źródeł, najlepszy będzie bez wątpienia kupiony bezpośrednio od pszczelarzy.