Moda na szare włosy – co warto wiedzieć przed farbowaniem?

W ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać na ulicy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, których włosy są kombinacją różnych odcieni szarości. Może to być czysty szary, jego jasne i ciemne odmiany, mieszanki kolorystyczne typu balejaż, ale i kolor, który wygląda jak oryginalny siwy, czasem wręcz wpadający w biel. Jak zrobić taką koloryzację i czy ten hit prosto z dobrych salonów fryzjerskich jest dla każdego? Sprawdzamy!

Szare włosy równa się starość? Nic z tych rzeczy!

Kilkanaście lat temu szare włosy od razu nazywane były siwizną i stawały się znakiem upływającego czasu, który dla niektórych wprost kojarzony był ze starością. Dziś w katalogach fryzjerskich barwników takie podejście odeszło już do lamusa. Mało tego! Siwy, szary i ich pochodne biją rekordy popularności i są coraz częściej wybierane jako piękna alternatywa dla barw krzykliwych, stonowanych, nudnych i takich, które wydają nam się zbyt mało ciekawe, żeby wyróżnić się z tłumu.

Jakie zalety mają szare włosy?

  • Są inne! Uciekają od schematów, standardów i sztampy
  • Pozwalają się wyróżnić i w niesamowity sposób podkreślają urodę
  • Maskują pierwsze, autentyczne siwe włosy! Tu wyróżnia się fryzjerską metodę tzw. grey blendingu, czyli mieszania różnych odcieni barwy popielatej tak, by podkreślić naturalną siwiznę i wydobyć jej piękno, a jednocześnie nie pozostawiać siwych włosów samym sobie, bo niekoniecznie będą one wyglądały ładnie.

Komu będą pasowały?

Zanim „napalimy się” na farbowanie na szaro lub popielato, zwróćmy uwagę na to, że ta barwa nie jest odpowiednia dla każdego typu urody. Zrezygnować z niej powinny osoby, które mają ciepłą urodę charakteryzującą się brzoskwiniową i oliwkową cerą. Dobranie do niej szarości naprawdę nie będzie wyglądało dobrze i zamiast urodę podkreślić, zaburzy ją, sprawiając, że z efektu nie będziemy zadowoleni.

Idealne dopasowanie? Szara kolorystyka włosów jest stworzona dla urody wyróżniającej się chłodnym kolorem cery i oczu (w typologii urody jest to tzw. typ pani zima i pani lato). Szarości będą tu stanowiły dopełnienie takiego typu piękna i tym samym zrównoważą je, wydobywając na światło dziennie to, co najpiękniejsze. Podkreślą rysy twarzy, uwypuklą efekt „wow”. Specjaliści podpowiadają, że nawet jeśli nie wiesz, jaki jest twój typ urody, to dobrym wyznacznikiem będzie tu to, jak czujesz się, nosząc srebrną biżuterię? Jeśli dobrze i cenisz ją bardziej niż złotą, to najprawdopodobniej włosy w kolorze szarym będą dla ciebie idealne.

Ciekawostka: do pielęgnacji szarych włosów warto wykorzystać szampony, które nie zawierają SLS i SLES, ponieważ mogą one szybciej wypłukać popielaty pigment.