Modal – co to za materiał?

Odzież oraz bielizna z modalu pojawia się w kolekcjach niemal wszystkich marek. Warto zatem wiedzieć, co to za materiał i jak pielęgnować ubrania z niego wykonane.

Co to jest modal?

Modal jest materiałem sztucznym, a opracowany został w 1951 roku przez Japończyków, jako alternatywa dla jedwabiu. Produkowany jest z włókien celulozowych pozyskiwanych z drewna bukowego. Warto tu wspomnieć, że przy produkcji modalu wykorzystuje się znacznie mniej (nawet do 70%) wody niż w przypadku innych tkanin i dzianin. Dlatego też modal uznawany jest za materiał ekologiczny, ponadto niemal w 90% biodegradowalny. Ma to ogromne znaczenie w zakresie dbałości i ochrony środowiska naturalnego.

Modal często łączony jest z innymi tkaninami — odzież zyskuje wtedy bardziej ekskluzywny wygląd. Jest to praktykowane szczególnie przez świadomych ekologicznie projektantów mody. Modal jest droższy od wiskozy i bawełny, i można go znaleźć głównie w wysokiej jakości odzieży lub pościeli.

Modal konkurencją dla bawełny

Uważa się, że modal jest konkurencją dla bawełny. Z czego to wynika?

Do produkcji modalu stosuje się nowoczesną technikę, która w połączeniu z naturalnym surowcem daje efekt bezkonkurencyjny. Jak wiemy, potrzeby stale rosnącej populacji zwiększają się, dlatego tak ważne jest doskonalenie i unowocześnianie procesów produkcji, przy jednoczesnym odciążaniu środowiska.

Do tego modal uważany jest za materiał antyalergiczny, niepodrażniający skóry i ma właściwości, które hamują rozwój bakterii. Ponadto jest niesamowicie miły w dotyku i świetnie przylega do ciała, to dodatkowo charakteryzuje się połyskiem, który dodaje ubraniom uroku.

Modal – zalety

Modal zyskał sobie przychylność projektantów, firm odzieżowych i klientów na całym świecie ze względu na szereg zalet, które oferuje. Oto one:

  • jest bardzo prosty w utrzymaniu, co z pewnością docenią osoby prowadzące aktywny tryb życia;
  • posiada wyjątkowe właściwości wchłaniania wilgoci (nawet do 50% więcej niż bawełna) i odprowadza ją na zewnątrz;
  • jest przewiewny, dzięki czemu pozwala skórze oddychać i gwarantuje jej bezcenny komfort;
  • zapobiega przegrzewaniu się organizmu oraz ewentualnym podrażnieniom, co jest szczególnie przydatne w sezonie letnim;
  • jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia: nie mechaci się, jest odporny na kurczenie i spieranie;
  • praktycznie się nie gniecie, przez co nie wymaga prasowania.

Ponadto modal jest miły w dotyku, a satynowe wykończenie podczas noszenia przypomina jedwab. Materiał ten ma dwukrotnie większą miękkość niż bawełna i jest niesamowity w dotyku.

Modal — wady

Najsłabszą stroną modalu jest tendencja do rozciągania. Dlatego ubrań z tego materiału nie należy wieszać na wieszaku, po prostu złóż je na półce w szafie.

Jak dbać o ubrania z modalu?

W przypadku ubrań z modalu, zresztą tak jak i w przypadku ubrań wykonanych z innych materiałów, należy czytać metki. Podane są na nich wszystkie wskazówki dotyczące pielęgnacji. Oto one:

  • modal można prac pralce, ale jedynie na programie do delikatnych tkanin w temperaturze 30°C i na niskich obrotach wirowania;
  • można go suszyć mechanicznie;
  • łatwo poddaje się prasowaniu, wystarczy do tego temperatura około 110°C, przy czym profilaktycznie zaleca się prasować odzież na lewej stronie.

Modal można znaleźć w składzie koszulek, luźnych bluzek, letnich sukienek oraz spódnic. Coraz częściej wykorzystuje się go także do produkcji pościeli, prześcieradeł i ręczników.