Na co pomaga nalewka z jeżyn? Proste przepisy

Sierpień oraz wrzesień to idealny moment na przygotowanie nalewki z jeżyn. Jeżynówka rozgrzeje zimą i napełni dom aromatem letnich owoców. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nalewkami to spokojnie możesz zacząć właśnie od tej.

Na co pomaga nalewka z jeżyn — właściwości

Nalewka z jeżyn to produkt leczniczy, przydatny przy najróżniejszych dolegliwościach.

Spożywana oczywiście z umiarem zalecana jest osobom, które zmagają się z problemami z układem krążenia. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów — przeciwutleniaczy (wzmacniają i odtruwają serce) oraz witaminy C (uszczelnia naczynia i zwiększa ich elastyczność).

Jest także świetnym lekarstwem na przeziębienie i grypę. Jeżynówka wykazuje działania antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego pomaga złagodzić ból gardła, kaszel oraz gorączkę. Działa również napotnie, dlatego po jej spożyciu najlepiej wygrzewać się w łóżku, co z pewnością skróci czas trwania choroby.

Dzięki obecności w jej składzie fitoestrogenów, które działają podobnie jak estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, stanowi remedium na dolegliwości towarzyszące napięciu przedmiesiączkowemu. Nalewka z jeżyn łagodzi uczucie napięcia i przynosi ulgę w wywołanych przez PMS, nudnościach czy zaparciach. Ponadto łagodzi objawy menopauzy i pomaga znormalizować zaburzoną pracą układu hormonalnego, przede wszystkim nagłe uderzenia gorąca.

Zawarte w jeżynówce antyoksydanty mogą być pomocne w profilaktyce nowotworów. Wspomniane wyżej antocyjany, a także kwas fenolowy i elagowy zwalczają bowiem wolne rodniki, które sprzyjają powstawaniu komórek rakowych.

Nalewka z jeżyn — przepis

Idea przygotowania nalewki z jeżyn przypomina nalewkę z malin. W sumie nic w tym dziwnego są to przecież owoce z jednej rodziny. Poniżej przedstawiamy proste przepisy na jeżynówkę bez dodatków i ulepszaczy smaków.

Nalewka z jeżyn na wódce i na spirytusie

Składniki: 1 kg jeżyn, 0,5 l spirytusu, 0,5 l wódki, 0,40 kg białego cukru.

Przygotowanie: Jeżyny umyj, wrzuć do dużego słoika i zalej je wódką oraz spirytusem. Odstaw na 2 tygodnie. Raz na jakiś czas potrząśnij słoikiem, żeby alkohol miał dostęp do każdego owocu. Po tym czasie zlej alkohol do butelki a owoce zasyp cukrem. Odstaw na kolejne 2 tygodnie. Następnie odsącz jeżyny i syrop połącz ze zlanym wcześniej alkoholem. Dobrze zakręć i odstaw na 2-3 miesiące.

Nalewka z jeżyn na wódce i na spirytusie z dodatkiem miodu gryczanego

Jeżynowa nalewka z dodatkiem miodu gryczanego, który jest bogaty w żelazo, witaminę C, a także witaminy z grupy B oraz witaminę PP, to eliksir zdrowia, który warto spożywać szczególnie przy problemach z sercem.

Składniki: 1 kg jeżyn, 0,5 cukru, pół szklanki miodu, 0,35 litra wódki, 0,5 litra spirytusu.

Przygotowanie: Jeżyny ułóż w dużym słoiku warstwami, każdą z nich dokładnie zasypując cukrem. Do zalanych miodem jeżyn dodaj następnie alkohol i dokładnie wymieszaj. Szczelnie zakręcony słoik odstaw w zacienione miejsce na 6 tygodni, po czym za pomocą cedzaka oddziel płyn od owoców i przelej go do butelek. Najlepszy smak nalewka z jeżyn będzie mieć po upływie 6 miesięcy.

Nalewka z jeżyn na bimbrze

Składniki: 4 kg jeżyn, 2 l mocnego bimbru, 2 kg cukru.

Przygotowanie: Owoce przebierz i opłucz, najlepiej w misce z sitem. Potem zostaw owoce na kilka minut, aby obciekły. Gdy to się stanie, jeżyny ostrożnie wsyp do słoja, tak aby ich nie zgnieść. Gdy będą już wszystkie w słoju, zalej je alkoholem i odstaw słój na dwa tygodnie. Od czasu do czasu go zamieszaj.

Po maceracji zlej naciąg do czystego naczynia. Jeżyny pozostaw w słoju, aby zalać je syropem cukrowym. Przygotowuj go, wsypując 2 kg cukru do 1 litra wody. Podgrzewaj ją w garnku do całkowitego rozpuszczenia cukru. Ostudzony syrop wlej do słoja z jeżynami i odstaw na 4 tygodnie.

Po tym czasie przefiltruj sok z jeżyn i wyciśnij owoce. Uzyskany płyn połącz z nalewem. Przefiltruj i przelej do butelek. Nalewka z jeżyn powinna jeszcze odstać pół roku, aby nabrała szlachetnego smaku.