Na co zwrócić uwagę przy zakupie firan?

Kupując firany często zwracamy uwagę tylko na ogólny wygląd i cenę. To niestety błąd, ponieważ liczy się wiele szczegółów, takich jak rodzaj zawieszenia czy zastosowany materiał, a także aspekty funkcjonalne dekoracji okiennej. Czym zatem kierować się przy zakupie firan? Czy tanie firany oznaczają niższą jakość, czy nie ma to większego związku? Sprawdzamy.

Jak wybrać najlepsze firany? 5 zasad 

Podczas wybierania firanki powinniśmy zwrócić uwagę na połączenie estetyki i funkcjonalności – w równym stopniu. Na wstępie należałoby wykonać pomiary otworu okiennego i odległości od karnisza do podłogi. Kolejny krok to sprawdzenie rodzaju zawieszenia oraz wybór odpowiedniej stylistyki firan. Na tym etapie warto także określić, czy firana ma być jedyną dekoracją okna i stanowić także zaciemnienie, czy będzie powieszona w towarzystwie zasłon lub rolet. Oczywiście istotny jest przy tym wybór materiału i zdobień. Poniżej opisujemy bardziej szczegółowo najważniejsze aspekty w 6 punktach.

1. Długość

Długie firany prezentują się bardzo elegancko i idealnie pasują do różnych aranżacji. Powodują jednak pewien problem: w sezonie grzewczym utrudniają wykorzystanie ciepła z grzejników pod oknami. Krótkie firany z kolei nie zakrywają kaloryfera, ale dla niektórych osób jest to wada, ponieważ często element nie prezentuje się zbyt estetycznie. 

Kolejna kwestia to wybór długości firany względem faktycznych rozmiarów okna czy odległości od karnisza do podłogi. Jeśli decydujemy się na krótką firanę, powinna sięgać do ok. 5 cm nad parapetem. W przypadku długiej firany warto zostawić odstęp od podłogi wynoszący ok. 2-3 cm.

2. Materiał i wzór

Rodzaj materiału, jego struktury oraz wzorów będzie warunkował nie tylko efekt estetyczny, ale i funkcjonalny. Do pomieszczeń w południową lub zachodnią wystawą okienną poleca się wzorzyste lub żakardowe firany. Rzadsze lub zupełnie gładkie firany z woalu, tiulu, organzy, bawełny lub poliestru sprawdzą się natomiast najbardziej w pomieszczeniach ciemniejszych, z oknami wychodzącymi na północ lub wschód. 

3. Kolor

W większości wnętrzach sprawdzą się klasyczne, białe firany. Biel jest ponadczasowa, nie przytłacza wnętrza, nie blokuje naturalnego światła, pasuje do każdej aranżacji i każdej wielkości pomieszczenia. Co więcej, biel nawet optycznie powiększa małe wnętrza. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią i chcemy urządzić pomieszczenie w nowoczesnym stylu, warto rozważyć także inne opcje, np. firany w pastelowych odcieniach, które podkreślą charakter aranżacji.

4. Zawieszenie

Przed zakupem firanek należy obowiązkowo sprawdzić, jakiego rodzaju karnisze posiadamy. Od rodzaju karnisza będzie bowiem zależeć rodzaj firan: na kółkach, żabkach, taśmie marszczącej czy szelkach? 

5. Zasłony, rolety

Przy wyborze firan powinniśmy także pomyśleć o pozostałych elementach, które znajdą się w oknie. Czy firany mają stanowić samodzielną dekorację, czy może zawiesimy je obok zasłon? A może w oknie pojawią się rolety – a jeśli tak, to jakie? Dzień-noc, rzymskie, tradycyjne? Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać spójną aranżację.

Czy warto kupić tanie firany?

Jeśli stawiasz na wysoką jakość elementów aranżacji wnętrza, zapewne urządzanie domu czy mieszkania stanowi dla Ciebie sporą inwestycję. Czy w przypadku firan jakość równa się cenie? Zazwyczaj tak jest, ale nie zawsze. Przykładowo, w sklepach internetowych można znaleźć wiele niedrogich perełek, które cechują się świetnymi gatunkowo materiałami i oryginalną stylistyką. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “tanie firany” i przejrzeć oferty sklepów. Z drugiej strony Internet przesycony jest także słabą jakością, stąd ciężko jest znaleźć coś godnego uwagi. Rozwiązaniem jest szukanie opinii o danym sklepie na forach, w mediach społecznościowych czy pod produktami. Zwracajmy uwagę także na to, czy sprzedawca przykłada wagę do szczegółowych opisów, umożliwia łatwy kontakt i prezentuje przejrzystą politykę zwrotów.