Z masażem Shantala, a dokładniej z jego pochodzeniem wiąże się niesamowita historia. Europa usłyszała o nim dzięki Frederique’a Leboyera, który był francuskim położnikiem. Ten zaś o masażu dowiedział się podczas swojej podróży do Kalkuty. Spotkał on bowiem na swojej drodze kobietę o sparaliżowanych nogach, która siedziała i masowała swoje dziecko w na tyle specyficzny sposób, że przyciągnęło to uwagę mężczyzny. Okazało się, że jest to masaż popularny w Indiach i często praktykowany. Zachwycony zamysłem Leboyer postanowił nauczyć się tej metody i rozpowszechnić w Europie. Metodę masażu nazwał Shantala właśnie na cześć kobiety u której po raz pierwszy go zaobserwował, tak bowiem brzmiało jej imię. W 1976 roku wydał książkę, w której opisał zbawienny wpływ swojego odkrycia i sposób wykonania. Zatytułował ją Shantala. Un art traditionnel: le message des enfants. Skierowana była głównie do rodziców, pediatrów i położników, czyli jego kolegów i koleżanek po fachu. Masaż Shantala jest wykonuje się bowiem u dzieci. Nie jest to w żadnym wypadku masaż rehabilitacyjny- wykonuje się go raczej, by zapobiegać a nie leczyć. Ma też mnóstwo innych właściwości, do których później przejdziemy.
Jakie korzyści płyną ze stosowania masażu Shantala?
Masaż Shantala ma wspaniały wpływ na sen dziecka. Reguluje jego rytm, ułatwia też zasypianie przez to, że odpręża i uodparnia na stres. Wspaniale wycisza organizm. Wpływa też korzystnie na układ trawienny, dzięki czemu zdecydowanie rzadziej występują kolki i problemy z żołądkiem. Stymuluje pracę poszczególnych mięśni, dzięki czemu dziecko szybciej rozwija się ruchowo. Istnieje też wiele przesłanek jakoby ta metoda masażu wzmacniała układ odpornościowy. To, co na pewno da się zauważyć na pierwszy rzut oka to to, że masaż Shantala zacieśnia więzy między rodzicem a maluchem, daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości tak mocno potrzebne dziecku szczególnie w pierwszych latach jego życia. Pozwala też w porę zareagować na wszelkie problemy zdrowotne objawiające się na przykład bolesnością masowanych miejsc.
Jak nauczyć się techniki masowania?
Istnieje wiele kursów i zajęć, gdzie profesjonalni trenerzy nauczą rodziców krok po kroku jak wykonywać masaż Shantala. Jest to najlepszy początek. Bez odpowiedniej wiedzy możemy popełnić błędy, które wpłyną na zdrowie naszego dziecka. Masaż Shantala jest to masaż praktycznie całego ciała malucha, dlatego tak ważne jest doświadczenie i czujne oko przy naszych pierwszych próbach. Mentor tej metody opowie nam również na pewno o wszelkich przeciwwskazaniach do których należy choćby powszechna w ostatnich czasach astma.