Na czym polega stomatologia estetyczna?

Na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej decyduje się coraz więcej osób, niezależnie od wieku. To możliwość szybkiego poprawienia swojego uśmiechu, który bywa powodem licznych kompleksów. Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że w dzisiejszych czasach tego typu zabiegi są w zasadzie w zasięgu ręki. Dlatego też warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest stomatologia estetyczna i kiedy można z niej skorzystać.

Stomatologia estetyczna — jakie zabiegi oferuje? 

W dużym uproszczeniu stomatologia estetyczna obejmuje szereg różnego rodzaju zabiegów, które pozwalają odtworzyć kolor oraz kształt zębów. Najczęściej dotyczy rekonstrukcji braków uzębienia, zakładania licówek czy po prostu wybielania zębów. Na tego typu zabiegi każdego roku decydują się tysiące osób — piękne zęby to w końcu fundament każdego pięknego uśmiechu.

Gabinety stomatologii estetycznej znajdują się w całej Polsce. Warto jednak korzystać wyłącznie z usług tych o renomowanej pozycji, takich jak Baltic Ortho Clinic w Gdyni. Poszczególne metody i zabiegi dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego uzębienia. Należy tutaj wymienić przede wszystkim:

  • Wybielanie,
  • skaling zębów,
  • leczenie zachowawcze i protetyczne,
  • piaskowanie,
  • polerowanie,
  • licówki,
  • korony zębowe,
  • protezy zębowe.

Zdrowe zęby to zdrowy uśmiech 

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach stomatologii estetycznej jest tzw. skaling zębów. Metoda ta polega na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów za pomocą skalera ręcznego lub skalera ultradźwiękowego. Z kolei piaskowanie zębów przeprowadza się już po skalingu — celem zabiegu jest usunięcie pozostałości kamienia nazębnego oraz ewentualnych przebarwień. 

Do wybielania zębów w gabinetach stomatologii estetycznej to szansa na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Dzięki specjalnej lampie lub nakładkom da się rozjaśnić zęby o nawet kilka tonów. Warto jednak pamiętać, że tego typu zabiegi przeprowadzane są wyłącznie u pacjentów, którzy mają zdrowe zęby. 

W przypadku ubytków uzębienia można skorzystać z licówek porcelanowych. Pozwalają one zmienić kształt, kolor lub nawet ustawienie zębów. W sytuacji większych braków wykorzystuje się korony i mosty protetyczne — są to zabiegi dość skomplikowane, dlatego wcześniej należy je skonsultować ze specjalistą. 

Usługi stomatologii estetycznej w Gdyni znajdziesz na: https://balticorthoclinic.pl/stomatologia-estetyczna/

Przeciwwskazania w stomatologii estetycznej 

Nie wszystkie zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej można przeprowadzić u każdego pacjenta. Istnieją tutaj pewne ograniczenia i przeciwwskazania, o których z pewnością poinformuje lekarz. Mowa m.in. o ciąży i karmieniu piersią, złym stanie zdrowia czy alergiach. Pacjent powinien mieć też ukończony 16. rok życia. 

Kontrolne badania uzębienia powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Zdrowy uśmiech wpływa pozytywnie nie tylko na samoocenę i pewność siebie, ale również na codzienne funkcjonowanie. Braki w uzębieniu mogą powodować ból i dyskomfort, a także utrudniać przyswajanie pokarmu.