Naturalna świeca sojowa. Jakie ma zalety?

Naturalna świeca sojowa. Jakie ma zalety?

Naturalne świeca sojowa to świetna alternatywa dla produktów wykonanych z wosku. Jej zalety można by wymieniać bardzo długo (co zresztą zrobimy w teście). We wstępie nadmienimy jedynie, że tego typu świece są w stu procentach wegańskie oraz bardzo przyjazne środowisku.

 1. Świece sojowe są wegańskie

Przechodzenie na weganizm to duża deklaracja światopoglądowa. Niekiedy jest też bowiem dużym wyzwaniem. Bo, substancje odzwierzęce pojawiają się w o wiele większej ilości produktów, niż się spodziewamy. Weganin musi uważać na:

 • mleko, jogurty, sery (co oczywiste)
 • perfumy zawierające naturalne piżmo (dzisiaj zdarzają się coraz rzadziej, ale jednak istnieją)
 • ubrania i buty wykonane ze skóry
 • miody i inne substancje, przy których produkcji wykorzystuje się pracę pszczół

Tradycyjnie świece wytwarzało się właśnie z wosku pszczelego. Dzisiaj oczywiście w większości wypadków zastąpiła go parafina.

Jeśli chcemy rozjaśnić nasze pomieszczenie naturalnym źródłem światła i jednocześnie mieć pewność, że nie robimy krzywdy zwierzętom, świetnym rozwiązaniem okażą się świece sojowe. Wytwarza się je z powstającego podczas zgniatania ziaren tej popularnej rośliny strączkowej.

 1. Naturalna świeca sojowa jest bardziej przyjazna środowisku

Obecnie najczęściej wykorzystywaną do produkcji świec substancją jest parafina. Problem polega na tym, że wytwarza się ją z ropy naftowej, węgla brunatnego lub smoły łupkowej.

To nie brzmi zbyt przyjemnie. A poza tym, parafina w bardzo wielu wypadkach, rozkłada się – powiedzmy to delikatnie – raczej niechętnie.

I tutaj znowu wygrywa naturalna świeca sojowa. Jej główny składnik to produkt roślinny. Resztki po spaleniu możemy więc po prostu wyrzucić do kosza z napisem „BIO”.

Ponadto powinniśmy pamiętać, że świece też wytwarzają szkodliwy dwutlenek węgla. I owszem, jeśli zapalimy jedną, wygeneruje ona jedynie niewielkie zanieczyszczenie.

W ekologii chodzi jednak o optymalizację.

Wykonane z soi świece zapachowe emitują nawet o 50% mniej zanieczyszczeń niż ich parafinowe odpowiedniki.

Ponadto podczas ich spalania nie wydzielają się takie substancje jak toluen, formaldehyd czy benzen. Możemy więc spokojnie palić je przy alergikach, kobietach w ciąży czy zwierzętach domowych.

 1. Niższa temperatura topienia świec sojowych

Niekiedy dzieci bawienie się roztopionym woskiem uważają za bardzo przyjemne. A powiedzenie: „nie baw się świeczką” czasami nie działa.

Wosk czy parafina rzadko pozostawiają długotrwałe obrażenia. Rozlanie ich po dłoni może niejednokrotnie zaboleć.

I tutaj znowu wygrywają naturalne świece sojowe. Materiał, z którego są wykonane, ma niższą temperaturę topienia.

Oznacza to, że jeśli nawet dotknie naszej dłoni, nie stanie nam się nic poważnego.

 1. Świece sojowe nie pozostawiają trwałych śladów

Niestety, jeśli parafina rozleje nam się po stole, wyczyszczenie jej może wymagać całkiem sporej ilości zachodu. Grubą warstwę zdejmiemy bez problemu nożem. Niestety czasami substancja mocno zastyga i trzeba z nią „walczyć” nawet przy użyciu żyletki (i przy okazji uważać, aby nie zniszczyć powierzchni).

Pod tym względem naturalna świeca sojowa ponownie wygrywa. Do usunięcia pozostawionych przez nią śladów wystarczy woda oraz mydło.

 1. Sojowe świece zapachowe oraz ich przyjemna woń

Świece sojowe często są wzbogacane olejkami eterycznymi, dzięki czemu mają przyjemny zapach (a raczej wiele różnych zapachów – w zależności od dodanej substancji).

Same w sobie również jednak pachną dosyć ładnie. A już na pewno nie wydzielają nieprzyjemnej woni pozostawianej przez parafinę.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że tego typu świece zapachowe o wiele mniej kopcą. Stawiając więc na nie, dbamy również o nasze mieszkanie oraz meble.

 1. Naturalna świeca sojowa jest również bardziej ekonomiczna

Jeśli nawet nie przekonała nas możliwość dbania o środowisko, powinniśmy pamiętać, że świece sojowe pozwalają nam również zachować część pieniędzy w portfelu. Mają bowiem o wiele dłuższy czas palenia. Tego typu produkty mogą nam służyć nawet o pięćdziesiąt procent czasu dłużej.

Ich czas palenia zawiera się w przedziale pomiędzy czterdzieści a pięćdziesiąt godzin.

Pamiętajmy, że w niektórych wypadkach długość „pracy” świecy ma naprawdę olbrzymie znaczenie. Jeśli na przykład wykorzystujemy ją do oświetlania kolacji podczas biwaków w głuszy, warto postawić na produkty, które palą się dłużej.

 1. Świece sojowe dają jasne, przyjemne światło

Wszystkie świece są przyjemnym źródłem światła. Kojarzą się ze spokojem, naturą, romantycznymi kolacjami.

Naturalna świeca sojowa wielu osobom wydaje się jeszcze bardziej przyjazna. Daje jasny płomień, który naprawdę dobrze sprawdza się jako źródło oświetlenia.

Posted in DomTagged