Niezapominajka tatuaż – jaka jest jego symbolika?

Niezapominajka tatuaż – co oznacza ten wzór?

Motywy kryjące się za wykonaniem konkretnego tatuażu bywają bardzo różne. Coś może się komuś po prostu podobać, jakiś wzór może nieść większe przesłanie lub też posiadać symbolikę, z którą zgadza się osoba decydująca się na dany tatuaż. Jednym z częściej tatuowanych wzorów, są przeróżne motywy florystyczne. Wśród nich znajdują się również niezapominajki. Choć niezapominajka tatuaż nie jest bardzo popularnym wzorem, to osoby, które decydują się na taki motyw zazwyczaj wykonują go z powodu jego symboliki.

Jaka symbolika kryje się za tymi drobnymi, niepozornymi, niebieskimi kwiatkami? Zacznijmy od etymologii. Niezapominajka, nazywana też z rosyjskiego niezabudką, w wolnym tłumaczeniu oznacza “mysie uszko.” Podejrzewa się, że nazwa wzięła się od drobnych płatków, z których składa się ten kwiatek. Jeśli zaś chodzi o symbolikę, to jak sama nazwa wskazuje, niezapominajka jest symbolem pamięci. W zależności od kontekstu, może służyć jako symbol przypominający o różnych zadaniach lub też np. stanowić symbol pamięci i tymczasowej rozłąki. Dodatkowo, niezapominajka tatuaż może symbolizować troskę o osoby chore lub z niepełnosprawnościami. Warto również wiedzieć, że niezapominajka stanowi symbol osób chorych na Alzheimera. 

Gdzie najczęściej wykonuje się tatuaż niezapominajki?

Dla wielu osób znaczenie ma nie tylko wybrany wzór, ale również to, gdzie go umiejscowią. Kwiaty niezapominajki są delikatnym motywem, dlatego bardzo często tatuuje się je na kostce, nadgarstku lub przy obojczyku. Jeśli jednak nie interesuje nas minimalizm i chcemy wykorzystać niezapominajki jako element większej kompozycji, to tak naprawdę nie ma znaczenia, w jakim miejscu wykonany zostanie tatuaż. 

W zależności od naszego gustu i upodobań, możemy zdecydować się na tatuaż w różnym stylu. Możemy zdecydować się na sam kontur, tatuaż w kolorze np. w wersji watercolour lub też na minimalizm w wersji handpoke lub dotwork. Możliwości jest wiele. Jeśli nie jesteś pewny, na jaki styl się zdecydować, polecamy poszukać inspiracji w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie ci określić, jakie dokładnie tatuaże ci się podobają. Warto również pamiętać, że nie każdy artysta będzie wykonywać tatuaże w odpowiadającym nam stylu. Bardzo często jest tak, że konkretna osoba wykonuje tatuaże tylko w dwóch-trzech stylach. Dlatego, szukając tatuatora lub tatuatorki, warto dokładnie zapoznać się z portfoliami osób, których prace nam się podobają. Dobrym pomysłem będzie również zapytanie, czy ktoś jest w stanie wykonać dla nas konkretny tatuaż.