Ocet jabłkowy – przeciwwskazania do jego używania

Naturalne metody dbania o zdrowie szturmem podbiły serca i umysły osób pragnących o siebie dbać niewielkim kosztem. Proste przepisy na użycie octu jabłkowego oraz jego łatwa dostępność doprowadziły do ogromnej popularności tego produktu. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku stosowania każdego leku, nawet tego pochodzenia naturalnego, trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania i uważnie zapoznać się ze wszystkimi zaletami jak i przeciwwskazaniami do jego stosowania.

Ocet jabłkowy jest obecnie uważany za remedium na wszystko – odchudzanie, bóle, mdłości, trawienie. Niektórzy dodają go do potraw, płuczą nim włosy, nacierają łokcie czy piją nawet szklankę dziennie czystego octu. Czy jednak na pewno jest całkowicie bezpieczny?

Kiedy nie używać octu jabłkowego? 

Pierwszym i najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania jakiegokolwiek leku czy suplementu to brak umiaru. Nadużywanie octu może prowadzić do wypłukiwania potasu z organizmu, osłabienia kości, osteoporozy i zniszczenia zębów – erozja kwasowa. Takie szkody trudno odbudować nawet z pomocą drogich specjalistów. 

Innym przeciwwskazaniem są wrzody żołądka – przy tej dolegliwości picie jakichkolwiek kwasowych napojów, nawet kombuchy czy wody z cytryną, może nasilać dolegliwości. Powoduje uczucie pieczenia, nadkwaśność, bóle żołądka. Są to symptomy, których nigdy nie wolno lekceważyć.

Kolejnym poważnym argumentem przeciw stosowaniu octu jest możliwość alergii. W dzisiejszym świecie wszystko może być alergenem – orzechy, truskawki, soja, pierze, mleko, mięso. Nawet ocet jabłkowy. Warto zrobić sobie próbę uczuleniową nim przystąpimy do pełnych eksperymentów na sobie.

I ostatnim lecz absolutnie kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania octu jabłkowego jak i jakiegokolwiek leku powinna być świadomość, że mieszanie leków i suplementów, nawet tych naturalnych, może nieść poważne zagrożenia. Przykładem jest tu cukrzyca oraz stosowana do jej leczenia insulina, która obniża ilość cukru we krwi. Stosowanie octu jabłkowego, które ma podobne właściwości naraża osobę na zbyt niski poziom cukru we krwi a dla osoby chorującej na cukrzycę może być bardzo niebezpieczne.

Zasada ograniczonego zaufania ratuje czasem życie. 

Najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych następstw jest konsultacja ze specjalistą lub lekarzem prowadzącym oraz uważne obserwowanie swojego ciała. Nie ufajmy bezgranicznie obietnicom producentów czy osób które z powodzeniem stosowały octowe kuracje. Każdy organizm jest inny i może reagować w skrajnie inny sposób. To co jednemu pomoże – u innego spowoduje nieodwracalne szkody. Zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie.