Ogórki w musztardzie – pyszne i sprawdzone przepisy

Idealne do obiadu, sałatki i na kanapkę. Łatwe w wykonaniu, a po pasteryzacji można je przechowywać do następnego sezonu. W całości, w ćwiartkach lub w plasterkach. W skórce lub obrane. Ogórki w musztardzie — poznaj pyszne przepisy na przetwory z ogórków na zimę.

Przepis na ogórki w musztardzie sarepskiej

Składniki: 2 kg ogórków.

Składniki na zalewę: 5 szklanek wody, 1 szklanka octu, 1,5 szklanki cukru, 1,5 łyżki soli, 5 łyżek musztardy sarepskiej, 1 łyżeczka czosnku granulowanego, liść laurowy suszony, ziele angielskie, gorczyca biała.

Przygotowanie: Ogórki dokładnie umyj, obierz ze skórki i przetnij na pół.

Z wody, octu, cukru, soli, musztardy, czosnku przygotuj zalewę, zagotuj ją, a następnie ostudź.

Do umytych słoików włóż 2 listki liścia laurowego, 2 ziela angielskie i kilka ziarenek gorczycy. Ułóż ogórki. Zalej ostudzoną zalewą i zakręć. Pasteryzuj przez ok. 5-7 minut.

Przepis na ogórki w musztardzie francuskiej

Składniki: 4 kg ogórków gruntowych, 2 cebule, wiązka kopru, kilka łyżeczek soli (po 1 łyżeczce do każdego słoika).

Składniki na zalewę: 2,5 litra wody, 500 ml octu, 1 słoiczek musztardy, 50 dag cukru.

Przygotowanie: Słoiki dokładnie umyj, wyparz wrzątkiem i osusz. Następnie przygotuj składniki, które znajdą się na dnie słoika: łyżeczka soli, baldach kopru i cebula pokrojona w pióra. Ogórki dokładnie umyj i włóż do słoików. Dobieraj je tak, aby było, jak najmniej wolnej przestrzeni.

Przygotowuj zalewę: napełnij garnka wodą, dodaj przygotowany ocet, całą musztardę oraz sól. Wszystko dokładnie wymieszaj i zagotowuj. Jeszcze gorącą zalewę przelej do słoików w taki sposób, aby je wypełnić. Słoiki mocno zakręć.

Kolejny krok to pasteryzowanie. Do dużego garnka wlej wodę i włóż do niego słoiki. Pasteryzuj ogórki w musztardzie francuskiej przez 5 minut od zagotowania się wody. Słoiki wyciągnij i obróć do góry dnem.

Porada: Wybieraj małe ogórki – będą najsmaczniejsze. Jeżeli warzywa nie są świeżo zerwane, włóż je do miski i zalej wodą na ok. 1 godzinę. Po tym czasie będą znów jędrne.

Przepis na ogórki w musztardzie i miodzie

Ogórki w musztardzie z miodem są pyszne i aromatyczne, a przy tym banalnie proste do zrobienia.

Składniki: 4 kg ogórków gruntowych, główka czosnku.

Składniki na zalewę: 5 szklanek wody, 1 szklanka octu 10%, 1 szklanka cukru, 4 łyżki miodu, 4 łyżki musztardy kremskiej, 3 łyżki soli, gorczyca, ziele angielskie, liść laurowy.

Przygotowanie: Ogórki pokrój na cztery części. W garnku przygotuj zalewę: wodę, ocet, cukier, sól, miód oraz musztardę zagotuj. Do wyparzonych słoików włóż ząbek czosnku, łyżeczkę gorczycy, ziele angielskie oraz liść laurowy. Układaj pokrojone ogórki, po czym zalewaj gorącą zalewą. Pasteryzuj w wodzie ok 15 min od zagotowania. Układaj na ściereczce wieczkiem do dołu aż do wystygnięcia. Ogórki są gotowe do spożycia po kilku dniach.

Przepis na ogórki w musztardzie z czosnkiem

Składniki: 3 kg przerośniętych ogórków, kilka baldachów kopru z nasionami, 2-3 główki czosnku ( po 3 duże ząbki na 0,5 l słoik), 2 łyżki soli.

Składniki na zalewę: 5,5 szklanki wody, 1,5 szklanki octu, 2,5 szklanki cukru, 2 łyżki soli, 4 łyżki musztardy sarepskiej.

Przygotowanie: Ogórki obierz ze skóry, przekrój na pół i wybierz środek łyżeczką (w ten sposób pozbawiamy ogórki nasion). Następnie pokrój na plasterki grubości 0,5 cm – powstaną malutkie półksiężyce (kształty oczywiście są dowolne). Ogórki posyp solą, wymieszaj i odstaw na całą noc. Następnego dnia do wyparzonych słoików włóż po jednym baldachu kopru oraz 3 obrane i pokrojone ząbki czosnku, a resztę przestrzeni luźno wypełnij ogórkami.

Wszystkie składniki na zalewę, oprócz musztardy, włóż do garnka i doprowadź do wrzenia. Następnie odstaw do wystygnięcia. Do ostudzonej zalewy dodaj musztardę i mieszaj, aż wszystko się połączy (malutkie grudki mogą pozostać). Chłodną zalewą zalej ogórki i zakręć słoiki. Pasteryzuj 15 minut, po czym wyjmij i odstaw dnem do góry, aż do wystygnięcia. Ogórki będą gotowe po 2 tygodniach, kiedy wszystkie smaki się przegryzą.