Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Czym kierować się przy ich wyborze?

Oczy dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie słońca, ponieważ ich soczewka jest jeszcze niedojrzała i nie potrafi wyłapać szkodliwego promieniowania UV. To powoduje, że większość promieni słonecznych dociera do wnętrza oka, co doprowadzić może zapalenia do spojówki lub rogówki. Dlatego warto zaopatrzyć swojego malucha w okulary słoneczne, które ochronią jego oczy silnym słońcem. Czym kierować się przy ich wyborze?

Dlaczego warto kupić okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Oczy dzieci kształtują się do 12-15 roku życia, dlatego są wrażliwsze niż oczy dorosłych. Ich soczewka jest niemal przeźroczysta, a proces pigmentacji trwa wiele lat. To powoduje, że do siatkówki dociera duża ilość szkodliwego promieniowania — przed 1. urodzinami jest to aż 90% promieni UV-A i 50% promieni UV-B.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona dziecięcych, wrażliwych oczu przed słońcem. Jakie okulary będą najlepsze? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Poniżej znajdziesz ważne wskazówki.

Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka?

W sezonie letnim na straganach oraz w popularnych sieciówkach pojawia się bogata oferta okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Kolorowe, fantazyjne oprawki oraz atrakcyjna cena zachęcają do zakupów. Niestety mało który rodzic zdaje sobie sprawę, że takie okulary mogą narobić więcej szkody, niż pożytku. Nie zawierają one bowiem ochrony przed promieniami UV, podczas ich noszenia oczy są zaciemnione, a źrenice rozszerzone, przez co promienie UV trafiają prosto do nich. Już lepiej założyć dziecku czapkę z daszkiem lub kapelusz niż dać takie okulary.

Poniżej znajdziecie kilka ważnych wskazówek, z którymi warto zapoznać się, przed zakupem okularów przeciwsłonecznych dla swojej pociechy. Oto one:

  • Filtr UV

Na okularach powinna znajdować się informacja, że szkła posiadają filtr UV 100% lub UV 400. Tak filtr ochroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym UVA, UVB oraz UVC. Niestety na okularach sieciówkowych również ją znajdziemy. Nie dajcie się jednak nabrać! Porządne okulary powinny posiadać certyfikat lub atest, który potwierdzi wartość filtra.

  • Przyciemnienie

Warto również zwrócić uwagę na przyciemnienie szkieł w okularach dziecięcych. W naszej szerokości geograficzne wystarczające będą szkła o kategorii 3, które przepuszczają ok. 80% światła.

  • Odporność na uszkodzenia

Dziecięce okulary przeciwsłoneczne z zasady narażone są na uszkodzenia. Dlatego oprawki powinny być wytrzymałe, elastyczne i odpowiednio dopasowane do głowy naszego malucha. Warro również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane — najlepiej, aby był bezpieczny dla zdrowia (wolny od bis fenolu A – BPA, rtęci oraz ftalanów). Okulary dla dzieci powinny mieć również nietłukące się szkła.

  • Cena

Mimo że ceny okularów przeciwsłonecznych z sieciówek kuszą, warto dorzucić tych kilka złotych więcej i kupić model jak najbardziej bezpieczny dla naszego dziecka. Wbrew pozorom, nie są to wysokie ceny. Oferta producentów okularów przeciwsłonecznych dla dzieci z roku na rok powiększa się, a ceny wahają się w granicach 69-159 złotych.