Olejek arganowy do włosów – dlaczego warto go stosować?

Olej arganowy to niezwykła substancja o działaniu odmładzającym i upiększającym. Nic dziwnego, że jest składnikiem tak wielu produktów do pielęgnacji włosów. Odżywia, regeneruje, wzmacnia i to bardzo intensywnie, głęboko w strukturze włosa. Regularne stosowanie olejku arganowego na włosy może dać naprawdę spektakularne efekty – wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Czym tak właściwie jest ten olej, jak poprawnie go używać i kto powinien po niego sięgnąć?

Olej arganowy – właściwości

Dobroczynne właściwości oleju arganowego znane są zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Substancja ta jest otrzymywana z nasion, które rosną naturalnie tylko w regionie Maroka. Z tego powodu olej arganowy jest czasami nazywany „płynnym złotem”. Tłoczenie go do celów kosmetycznych i bezpośredniego stosowania odbywa się na zimno z nieprażonych nasion.


Czy olej arganowy jest dobry na włosy? Zdecydowanie tak! Wynika to z jego składu, którego 99% stanowią glicerydy: kwasy nienasycone i nasycone, m.in. linolowy, oleinowy i stearynowy. Zawiera również witaminę E, karoteny, tokoferole i wiele innych składników o dobroczynnym działaniu. Jest również dobry do pielęgnacji skóry. Ma silne właściwości przeciwutleniające, nawilżające i odżywcze, tonizuje, chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, zapobiega powstawaniu zmarszczek i dodaje włosom blasku. Ponadto stymuluje oddychanie wewnątrzkomórkowe oraz neutralizuje wolne rodniki. Należy również zauważyć, że jest uważany za substancję niealergizującą!

Do jakich włosów warto używać olejek arganowy?

Coraz więcej osób sięga po olejek arganowy do włosów. Do jakiego rodzaju najlepiej się sprawdzi? Właściwie do każdych. Jest szczególnie polecany do zniszczonych, suchych i rozdwajających się końcówek. Wpływ na to mają silnie regenerujące właściwości tego oleju. Poleca się też stosowanie olejku arganowego na porost włosów – jeśli są one słabe i rzadkie, ten bogaty w witaminę E i składniki odżywcze olejek pomoże je zagęścić, przyśpieszyć ich wzrost i wzmocnić. Kolejną korzyścią z używania oleju arganowego jest to, że włosy stają się bardziej sypkie i mniej porowate. Oczywiście podstawą w tym przypadku jest i regularne stosowanie – jeśli są stosowane konsekwentnie, efekty będą widoczne już po kilku tygodniach. Wiele kobiet zastanawia się, czy olejek arganowy nie przyciemnia włosów.
Nie należy się jednak tego obawiać, ponieważ właściwości olejku arganowego mogą rozjaśnić pasma włosów i wydobyć z nich blask.

Jak stosować olejek arganowy na włosy?

Olejowanie włosów może odbywać się na dwa sposoby: na sucho lub mokro – dotyczy to także olejku arganowego. Jak go używać, aby w pełni wykorzystać jego potencjał? Konkretna metoda tak naprawdę zależy od preferencji. Trzeba pamiętać tylko o tym, aby przed aplikowaniem olejku nie stosować żadnych kosmetyków do stylizacji, ponieważ mogą ograniczyć jego wchłanianie.
Jak zatem używać olejku arganowego do włosów?

Metoda „na sucho” polega na wyczesaniu włosów umytych dzień wcześniej i nałożeniu na nie lekko podgrzanego oleju. Następnie należy nałożyć go na całej długości włosów i przeczesać je dokładnie jeszcze raz. Następnie wystarczy tylko luźno upiąć włosy, odczekać minimum pół godziny do maksymalnie dwóch – i umyć głowę szamponem.

Z kolei metoda „na mokro” polega na zmoczeniu włosów na samym początku całego procesu. Kolejne czynności są takie jak w poprzedniej metodzie, należy włosy rozczesać, równomiernie pokryć olejkiem arganowym, poczekać od pół godziny do maksymalnie dwóch i następnie dokładnie umyć włosy szamponem. Na koniec nałożyć odżywkę.

Jednak olejowanie nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie oleju do pielęgnacji włosów. Możesz dodać kilka kropel do innych produktów – odżywek, masek, a nawet farb. Poprawi to ich właściwości i zadziała nawilżająco. Dobrym pomysłem jest też używanie olejku arganowego na końcówki włosów. 

Olejek arganowy do włosów jest produktem, który wspaniale działa na strukturę włosa. Może być używany na mokro i na sucho. Olejowanie sprawia, że włosy stają się gładkie, lśniące i zregenerowane. Szczególnie poleca się stosowanie go do włosów suchych, osłabionych i z rozdwojonymi końcówkami.

Artykuł sponsorowany.