Czy można iść z dzieckiem do lekarza rodzinnego?
Oczywiście, że można a nawet trzeba – na przykład w razie niewielkiej infekcji typu katar czy przeziębienie. Jednak często mylimy lekarza rodzinnego z pediatrą. Ten drugi to lekarz, który zajmuje się dzieckiem od urodzenia aż do osiemnastego roku życia. Lekarz pediatra nie tylko interweniuje w razie choroby, ale czuwa nad całością przebiegu badań okresowych, zleca w razie konieczności badania dodatkowe, a także dba o wykonywanie obowiązkowych szczepień zgodnie z ich harmonogramem. Pediatra kontroluje cały rozwój dziecka i zwraca uwagę na wszelkie jego nieprawidłowości. Dobry pediatra powinien podobnie jak internista posiadać szeroką wiedzę z różnych gałęzi medycyny. Do tego dochodzi jeszcze sprawa kontaktu z pacjentem, która nie jest łatwa szczególnie w młodszych latach. Pediatra powinien wykazywać się cierpliwością i umiejętnością rozumienia najmłodszych pacjentów zapewniając im nie tylko fachowe leczenie ale komfort psychiczny.
Jak wybrać pediatrę dla swojego dziecka ?
Najlepiej doprowadzić do sytuacji, kiedy ten sam lekarz będzie zajmował się dzieckiem od jego narodzin przez możliwie najdłuższy okres czasu. Pacjentki Mamiclinic.pl mogą jeszcze ten okres przedłużyć przechodząc spod opieki ginekologa prowadzącego ciążę pod opiekę pediatry po urodzeniu dziecka. Przyjemna, rodzinna atmosfera panująca w tej rodzinnej klinice pomaga zredukować stres i uniknąć wizyt w nowych, nieznanych miejscach i dla matki i dla dziecka. Zespół mamiclinic.pl to lekarze z wielkim doświadczeniem, praktyka w szpitalach i klinikach. Zapewniają swoim najmłodszym pacjentom niezbędne badania na miejscu. Pediatra przyjmujący w mamiclinic.pl jest uznanym lekarzem nie tylko w Polsce. Bierze udział w międzynarodowych badaniach i konferencjach, a za swoje osiągnięcia otrzymał już wiele wyróżnień.
Kiedy trzeba iść z dzieckiem do pediatry ?
Małe dziecko nie potrafi jeszcze samo określić swojego samopoczucia. Niektóre objawy są oczywiste – takie jak podwyższona temperatura, katar i kaszel czy dolegliwości żołądkowe. Należy jednak zwrócić uwagę na inne zjawiska – takie ja ospałość, marudzenie, niechęć do ulubionych zabaw, trudności z koncentracją objawiające się czasem trudnościami w zajęciach szkolnych lub przedszkolnych. Nie można przyjmować postawy, że wszystko samo przejdzie. Niestety dzieci chorują na te same niebezpieczne choroby co dorośli. Pierwszą osobą, która jest w stanie zdiagnozować rozpoczynające się problemy ze zdrowiem z pewnością jest doświadczony pediatra.