Papryczka ozdobna – jak hodować tę roślinę?

Papryczka ozdobna – jadalna dekoracja

Lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym? W takim razie polecamy ci hodowlę papryczki ozdobnej, która nie tylko upiększy twój dom lub mieszkanie, ale też stanie się wspaniałym dodatkiem do wielu przygotowywanych przez ciebie potraw. Warto jednak mieć na uwadze, że papryczka ozdobna posiada bardzo ostre owoce, które choć smaczne i jadalne, to raczej nie nadają się do samodzielnego spożywania. Doskonale natomiast nadają się jako dodatek do sosów, zup, dań warzywnych i wielu innych potraw. Jednak mając na względzie jej wyjątkową ostrość, papryczkę jadalną warto trzymać poza zasięgiem maluchów oraz zwierząt domowych. 

Jakie warunki należy zapewnić papryce dekoracyjnej?

Jak każda roślina, również papryczka ozdobna wymaga konkretnych warunków do tego, żeby mogła się prawidłowo rozwijać. Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na rozwój papryki jest stały dostęp do światła. Roślina doskonale czuje się w przewiewnych, nasłonecznionych miejscach, do których światło słoneczne dociera przez większość dnia. Jeśli chodzi o podlewanie, to papryczkę dekoracyjną warto regularnie zraszać wodą, ponieważ roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże. Jednocześnie należy uważać, żeby roślina nie stała w wodzie – powoduje to gnicie korzeni. 

Papryka będzie lepiej rosnąć, jeżeli nie zapomnimy o regularnym zraszaniu całej rośliny, szczególnie w okresie kwitnienia. Papryczkę warto zraszać 3-4 razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest również nawożenie jej za pomocą płynnych produktów. Co istotne – papryczka ozdobna może dorastać do kilkudziesięciu centymetrów. Dlatego, w zależności od odmiany, może się okazać, że roślina potrzebuje podpórki. W przeciwnym wypadku może ona ulec złamaniu.

Ciesz się pięknymi owocami o intensywnej barwie

Papryka dekoracyjna może mieć owoce w różnych kolorach. Najpopularniejsze są czerwone, pomarańczowe i żółte. Zdarza się jednak, że roślina ma owoce szkarłatne lub purpurowe. Nie da się ukryć, że dojrzałe, intensywne papryczki sprawiają, że roślina bardzo ładnie się prezentuje. Wiele osób decyduje się na hodowanie papryczki ozdobnej wyłącznie ze względu na jej walory estetyczne. Warto jednak pamiętać, że owoce tej rośliny są jadalne i można dodawać je do potraw. Mając na względzie, że są one naprawdę ostre. Jednocześnie, zanim zdecydujemy się na wykorzystywanie papryczek w kuchni, upewnijmy się, że posiadana przez nas roślinka faktycznie jest papryczką ozdobną. Jeśli jej owoce są podłużne to możemy być spokojni. Okrągłe owoce daje roślina o nazwie psianka. Są to jednak owoce niejadalne, dlatego należy uważać, żeby nie pomylić tych dwóch roślin.

Dodaj komentarz