Pryszcze na szyi – jaka jest przyczyna ich powstawania?
Zmiany skórne potrafią sprawiać ból. Dodatkowo są nieestetyczne, przez co zazwyczaj staramy się je zakryć. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się w praktycznie każdym miejscu na ciele. Pryszcze na szyi, pojawiające się w wieku dojrzałym zwykle są wynikiem problemów hormonalnych i tzw. dorosłego trądziku. Zmiany pojawiające się na szyi, mające swoje źródło w zaburzeniach pracy układu dokrewnego mogą ulegać zaostrzeniu z powodu np. niewłaściwej diety lub korzystania z różnych używek. Pryszcze na szyi oraz innych częściach ciała, będące objawem trądziku dorosłego mogą pojawiać się również w wyniku nadmiernego opalania się, niewłaściwej pielęgnacji oraz przebywania w miejscach z powietrzem złej jakości. Pryszcze mogą się pojawiać również jako objaw alergii.
W jaki sposób można wyleczyć zmiany trądzikowe?
Po zdiagnozowaniu przyczyny wyprysków, można wdrożyć skuteczne leczenie. Istnieją różne metody walki z pryszczami. Do najprostszych należy stosowanie odpowiednich kosmetyków, takich jak maseczki, kremy czy peelingi. Można się zdecydować również na terapię laserem albo antybiotykiem. Jeżeli przyczyną zmian są problemy hormonalne, to należy udać się do endokrynologa, który określi, czy przyjmowanie preparatów zawierających estrogeny będzie dobrym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku alergii, zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz ograniczenie kontaktu z alergenem.
Czy można zapobiegać pojawianiu się wyprysków?
W przypadku zmian, których przyczyną są zaburzenia hormonalne, nie można zastosować żadnych środków profilaktycznych, ponieważ pojawiające się problemy z układem dokrewnym zazwyczaj są związane z przemianami zachodzącymi w organizmie na przestrzeni lat. Jeśli jednak zmagasz się z problemami hormonalnymi, to zapytaj swojego endokrynologa o to, co poza przyjmowaniem odpowiednich preparatów, mających na celu przywrócenie równowagi hormonalnej, możesz zrobić.
Poza konkretnymi wskazówkami, których udzieli ci lekarz, czy to endokrynolog, czy dermatolog, warto stosować ogólne zasady pozwalające na utrzymanie cery w dobrym stanie. Do zasad tych należy m.in. trzymanie się diety niskotłuszczowej i pozbawionej dużej ilości ostrych, słodkich i słonych potraw. Oprócz tego należy dbać o odpowiednie nawodnienie oraz wysypianie się. Nie bez znaczenia jest również unikanie stresu i dbanie o swój dobrostan psychiczny. Na koniec warto wspomnieć, że na stan cery pozytywnie wpływają również dobrze dobrane kosmetyki oraz wyrobienie sobie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych.