Pryszcze na ustach – skąd się biorą i co oznaczają?

Pryszcze na ustach i inne zmiany w obrębie warg

Kiedy myślimy o zmianach trądzikowych, to zazwyczaj nie kojarzą nam się one z ustami. Warto jednak mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju nieprawidłowości pojawiające się na wargach mogą być problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym. Pryszcze na ustach to niejedyny problem, z jakim można się zmagać. Na wargach mogą pojawiać się krostki, grudki, przebarwienia, plamki, pęcherzyki i pęknięcia. Ich występowanie nie jest uzależnione od wieku, pory roku, ani płci. 

Zmiany pojawiające się na wargach mogą przyjmować różne formy. Pryszcze na ustach pojawiają się zazwyczaj w wyniku zaburzeń hormonalnych. Pęknięcia stanowią dowód na przesuszenie skóry. Mogą być również związane z niedoborem witaminy A lub witaminy B2. Niewielkie plamki lub grudki w kolorze białym, żółtawym lub czerwonym to najprawdopodobniej tzw. plamki Fordyce’a. Przyczyną ich występowania jest nagromadzenie się sebum w gruczołach łojowych. Problem ten jest problemem genetycznym – plamki są z nami od urodzenia, choć widoczne mogą się stać dopiero w wieku dojrzałym.

Jak radzić sobie ze zmianami na ustach?

Znaczna część zmian w obrębie warg nie jest w żaden sposób niebezpieczna dla zdrowia. Istnieją jednak rzeczy, z którymi warto się zgłosić do lekarza, np. dermatologa. Może się bowiem zdarzyć, że pęcherzyki są związane np. z wirusem opryszczki. Generalnie bez prawidłowej diagnozy raczej nie będziemy sobie w stanie pomóc, dlatego rozwiązywanie problemu zmian na wargach warto zacząć od udania się do specjalisty.

Istnieją zmiany, z którymi bez problemu poradzisz sobie samodzielnie. Przykładowo, wspomniane już plamki Fordyce’a nie muszą być widoczne, jeśli tylko będziesz się stosować do kilku reguł. Najważniejszą z nich jest dbanie o nawodnienie skóry i całego organizmu poprzez picie odpowiednich ilości wody. Postaraj się również ograniczyć ilość spożywanego cukru oraz soli. Nie pal papierosów i unikaj picia alkoholu. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednich ilości kwasów omega, witamin z grupy B i witaminy A oraz witaminy D. Dodatkowo, możesz zadbać o odpowiednią pielęgnację. Usta warto przecierać płynami do cery trądzikowej, najlepiej takimi, które zawierają kwas salicylowy lub nadtlenek benzylu. Oprócz tego warto używać kremów zawierających tretinoinę. Jest to składnik, który odpowiada za złuszczanie naskórka, dzięki czemu umożliwia odblokowanie gruczołów łojowych. Ponadto, warto dbać o stan skóry ust poprzez regularne stosowanie peelingów i produktów nawilżająco-natłuszczających. Nie tylko jesienią i zimą.