Różowa plaża – naturalny fenomen natury

Czy jest coś o czym marzymy częściej w trakcie zimy niż piękny, piaszczysty brzeg, krystalicznie czysta woda i ciepłe promienie letniego słońca na ciele? A co gdybyśmy do naszych marzeń o doskonałej plaży dodali kolor różowy? I to bez zakładania różowych okularów? Niemożliwe? A jednak!

Różowa plaża – naturalny fenomen natury 

Jest kilka wyjaśnień tej osobliwości, która fascynowała naukowców, podróżników, fotografów od dekad. Najnowsze ustalenia ujmują trochę magii tego zjawiska, jego wyjaśnienie jest bowiem banalne – otóż to mieszanka skruszonych muszli, koralowców, otwornic i węglanu wapnia tworzy różowy odcień piasku. Mimo, że nie ma żadnych dodatkowych właściwości, to najbardziej bajkowa rzecz jaką można zobaczyć. Pastelowo różowy kolor nadaje niezwykłej aury, zdjęcia z wakacji w tych miejscach to niezwykła pamiątka, którą bodziemy się zachwycać przez lata. 

Gdzie znajdziemy rózowe plaże

Wybrzeża o tej barwie są rzadkie, w Polsce jej nie uświadczymy. Jednak jeśli dobrze poszukać okazuje się, że występuje na całym świecie. Jeśli oprócz rózowego koloru chcemy doświadczyć palm, tropikalnych przysmaków i całkowicie innej kultury dobrym kierunkiem są Bahamy i wyspa Harbour nazywana wyspą wolności z uwagi na ciekawą historię. Wyspa ta bowiem zostala zasiedlona przez uciekających angielskich purytan, którzy ponad wszystko pragnęli wolności od prześladowań religijnych. Najdłuższa różowa plaża znajduje się na Karaibach na wyspie Barbuda i ma ponad 27 kilometrów długości. Miejsce to nadal odbudowuje się po huraganie, który nawiedził to miejsce w 2017 roku. Kolejnym tropikalnym kierunkiem może być Wyspa Komodo, na której też możemy zakopać stopy w różowym piasku a następnie przejść Parkiem Narodowym. Bliżej Polski, jeśli nie chcemy daleko lecieć możemy udać się do Włoch, Chorwacji, na grecką Kretę gdzie znajdziemy plażę Balos i Elafonissi, do Hiszpanii na brzeg Playa de ses Illetes. Opcji mamy bardzo dużo. Złapmy swój aparat, japonki i strój kąpielowy. Nic więcej do wspaniałego przeżycia nam nie potrzeba. 

Przykre skutki działalności człowieka 

Trzeba pamiętać, że nasze działania mają konsekwencję. Jeśli zdecydujesz się wybrać na różową plaże, prosimy byś pozostawił ją taką jaką ją zastałeś/ zastałaś bowiem w wielu miejscach na świecie np. we Włoszech różowe plaże jak Spiagga Rosa są zamykane i odgradzane od turystów ponieważ Ci wywożą różowy piasek jako pamiątkę a nawet próbują sprzedawać jako amulety. Powoduje to niszczenie plaży, która traci swój unikatowy kolor. To byłaby przykra rzecz, gdyby za parę dekad kolejne pokolenia nie mogły się cieszyć tym skarbem natury.