Strzyżak jeleni (sarni). Czy latające kleszcze są groźne?

Strzyżak jeleni (sarni), nazywany także latającym kleszczem, to uciążliwy owad z rodziny pajęczaków, który żyje w lesie i bytuje głównie na zwierzętach. Niestety może także zaatakować człowieka. Czy ugryzienie strzyżaka jest groźne? Jakie daje objawy? I czy latające kleszcze przenoszą choroby? Jak się przed nimi chronić? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Strzyżak jeleni (sarni) – co to za owad

Strzyżak jeleni ma kilka nazw: strzyżak sarni, latający kleszcz lub kleszcz ze skrzydłami. Zależnie od regionu, mówi się też na niego łowik lub wesz jelenia.

Owad ten występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, północnych Chinach i na Syberii, a także w Ameryce Północnej. Ma brązowe spłaszczone ciało o długości 5-6 mm z silnymi odnóżami, zakończonymi pazurkami czepnymi oraz skrzydła.

Latające kleszcze żyją w lasach lub na jego obrzeżach i pasożytują głównie na jeleniach, sarnach oraz łosiach. Pojawiają się od czerwca do września, a jeśli jesień jest ciepła, to mogą występować nawet do października/listopada. Czają się przede wszystkim w okolicy ścieżek wydeptanych przez zwierzęta.

Gdy strzyżak znajdzie się w sierści zwierzęcia, traci skrzydła i wtedy zachowuje się jak wesz. Pije krew żywiciela, kopuluje i rodzi larwy — jedna samica może dać początek 20-30 larwom. Larwy spadają z ofiary i czekają w ziemi na lato lub wczesną jesień, aby się przepoczwarzyć i zaatakować. Bez jedzenia potrafią wytrzymać nawet do 50 dni, a bytować na zwierzęciu potrafią nawet do 10 miesięcy.

Strzyżak jeleni ugryzienie — objawy

Strzyżaki potrafią obsiąść człowieka całymi chmarami. Wczepiają się w ciało oraz włosy za pomocą łapek zaopatrzonych w haczyki i niestety bardzo trudno jest je wyciągnąć. Ciężko też je rozgnieść z powodu spłaszczonego ciała i twardego pancerzyka.

Po ugryzieniu przez strzyżaka zwykle następnego dnia pojawia się swędząca grudka, która na drugi dzień zaczyna boleć. Taki stan może utrzymywać się przez dłuższy czas, najczęściej 2-3 tygodnie, ale czasem nawet i do roku.

U niektórych osób ugryzienie może po pewnym czasie wywołać wtórną reakcję alergiczną i utrzymujący się kilka miesięcy silnie swędzące, rumieniowe zmiany skórne.

Gdy już znajdzie się na ciele człowieka i za pomocą łapek zaopatrzonych w haczyki uczepi się włosów, bardzo trudno go wyciągnąć. Do tego spłaszczone ciało i twardy pancerzyk jak u kleszczy powoduje, że rozgnieść je jest dość trudno.

Strzyżak jeleni — borelioza

Strzyżaki mogą przenosić bakterię zwaną Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje nieprzyjemne zmiany skórne. Latające kleszcze mogą być także nosicielami bakterii z rodzaju Anaplasma – powodującymi anaplazmozę oraz Borrelia — boreliozę – boreliozę. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo.

Ugryzienia strzyżaków mogą być szczególnie groźne dla małych dzieci i osób uczulonych na jad tych owadów. Może dojść u nich do silnej reakcji skóry, a także problemów z oddychaniem.

Strzyżak jeleni — jak odstraszyć?

Niestety strzyżak, dzięki spłaszczonemu ciału, potrafi wcisnąć się niemal wszędzie i niestety nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed nim żadnym ubraniem. Jedyne co może pomóc, to zakładanie do lasu jasnych rzeczy, wiadomo bowiem, że latające kleszcze atakują głównie ciemno ubarwione zwierzęta.