Stylowe i praktyczne rozwiązania dla dużego salonu

Duży salon to dziś często towar deficytowy. Dlatego jeśli masz to szczęście i posiadasz w swoim domu lub mieszkaniu przestronny salon, ten artykuł powstał z myślą o Tobie! Podpowiadamy praktyczne rozwiązania, które sprawdzą się w salonie o dużym metrażu, a dzięki którym podkreślisz nie tylko swój styl, ale przede wszystkim stworzysz swoją własną cichą przystań idealną do odpoczynku!

Zachowaj spójność wizualną

Salon to serce mieszkania i domu. To w salonie spędzamy zwykle najwięcej czasu – przyjmujemy gości, odpoczywamy, celebrujemy wyjątkowe chwile w gronie rodziny i przyjaciół. Warto więc, aby salon nie odbiegał stylem od reszty wnętrz, a raczej był uzupełnieniem wybranej stylistyki. To świetna przestrzeń do pokazania tego, co lubimy i co szczególnie nam się podoba.

Mając dużą przestrzeń do zagospodarowania można jednak popaść w skrajności i zacząć łączyć ze sobą wiele stylów. Warto zachować umiar, aby uniknąć wrażenia chaosu. Postaw na naturalne materiały i ulubione kolory. Nie przesadzaj jednak z ich ilością! Pastelowe ściany i wyraziste dodatki w zupełności wystarczą, aby stworzyć stylowe wnętrze, bez wrażenia przesytu.

Wybierz też centralny punkt salonu. Czy będzie nim duża, wygodna kanapa ze stolikiem kawowym i telewizorem w centralnym miejscu salonu, czy raczej pokaźna biblioteczka z pięknymi fotelami zachęcającymi do czytania? Przemyśl to już na samym początku aranżacji salonu, a unikniesz wrażenia przypadkowości. Dodatkowo centralny punkt pozwoli Ci podzielić salon na strefy. Dzięki temu lepiej dopasujesz nie tylko poszczególne elementy wystroju, ale także zadbasz np. o odpowiednie oświetlenie w poszczególnych miejscach w salonie.

Ściany również mogą dodać szyku

Przestronne wnętrza mają jeszcze jedną wartość dodaną: można je wzbogacić o pięknie zaaranżowane ściany. Nie jesteśmy skazani jedynie na tapetę lub obrazy w drewnianych ramach jedynie nad sofą czy rozkładaną kanapą, jak ma to miejsce w mniejszych pokojach.

W dużym salonie część ściany możemy przeznaczyć na galerię ścienną. Nie ogranicza nas przestrzeń, więc możemy zaszaleć! Nie musimy sięgać po standardowe wymiary ram czy obrazów. Ciekawy efekt wizualny osiągniesz wybierając duże ramy w nietypowych rozmiarach – na przykład ramę w rozmiarze 50×70. Jeszcze bardziej wyjątkowy efekt pozwoli Ci osiągnąć rama na obraz o wymiarze 70×100. Można również umieścić 3 średniej wielkości ramy 30×40 centymetrów jeśli tak duże rozmiary nam mogą „nie pasować”. Pamiętaj o dopasowaniu stylu ramy do wystroju całego wnętrza. Jeśli w Twoim salonie przeważa naturalne drewno – sięgnij po drewniane ramy w kolorze bieli lub przełam wnętrze złotym kolorem ramy. Wybór jest naprawdę duży!
Co warto wyeksponować w takich ramach? Wszystko, co przyjdzie Ci do głowy! Możesz umieścić tam zdjęcie z ważnego wydarzenia lub piękny plakat, wpasowujący się w styl całego wnętrza. A jeśli mieć pewność, że wybrany obraz będzie prezentował się wyjątkowo, postaw na ramę z passe-partout.

Postaw przede wszystkim na wygodę

Większość z nas kocha piękne wnętrza. Ale w codziennym użytkowaniu nie ma nic gorszego, niż nieprzemyślane rozwiązania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego też szczególnie warto przemyśleć kwestie wspomnianego już wcześniej oświetlenia czy ustawienia kanapy i telewizora, tak aby domownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem w trakcie korzystania ze wspólnej przestrzeni.

Podobnie jest z wyborem poszczególnych mebli. Nawet najpiękniejsza kanapa nie będzie cieszyć, jeśli materiał, z którego została wykonana pozostawia wiele do życzenia lub jeśli nie możemy rozsiąść się na niej wygodnie. Piękny stolik kawowy będzie irytował, jeśli jego powierzchnia jest nierówna lub nóżki będą chybotliwe. To szczegóły, ale to właśnie one mają największy wpływ na codzienne użytkowanie!