Terapia par i małżeństw – jak budować zdrowe relacje?

Coraz więcej par zmaga się z konfliktami i problemami w związkach, wynikających z przytłaczających wyzwań dnia codziennego oraz szybkiego tempa życia. Gdy emocje biorą górę, a uczucie bliskości z partnerem wydaje się odległe, warto skorzystać z terapii dla par i małżeństw. Oprócz tego, z takiego rozwiązania można skorzystać również w celu wspólnego rozwoju.

Czym jest terapia par?

Terapia par i małżeństw to proces, który angażuje partnerów i terapeutę we wspólne zrozumienie różnych aspektów związku. Oprócz pracy nad rozwiązywaniem konfliktów może także zajmować się nauką zdrowych wzorców zachowań, pomaga lepiej zrozumieć się nawzajem i zauważyć oczekiwania oraz potrzeby obu stron. Nie chodzi tu wyłącznie

o związki formalne – na taki rodzaj terapii decydują się małżeństwa, pary w związkach nieformalnych, pary tej samej płci. Terapia par i małżeństw umożliwia otwartą komunikację, która jest niezbędna dla satysfakcjonującej i trwałej więzi. Warto zaznajomić się z tym, jakie rozwiązania dla par oferuje Psycholog Warszawa.

Jaką rolę w terapii odgrywa psycholog?

Psychoterapia par i małżeństw zawsze odbywa się w obecności doświadczonego psychologa. Odgrywa on kluczową rolę w terapii, ponieważ to właśnie on wspiera partnerów

w zidentyfikowaniu ich problemów, w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań konfliktów oraz budowaniu więzi. Dzięki wysokiego profesjonalizmowi psycholog stwarza bezpieczną przestrzeń, której pary mogą swobodnie wyrażać swoje uwagi, uczucia czy obawy. Do jego zadań należy znalezienie porozumienia między partnerami oraz zauważenie punktu widzenia drugiej osoby. Dzięki temu każdy z partnerów ma szansę na poszerzenie swojej świadomości i zbudowanie wzajemnego zrozumienia.

Kiedy skorzystać z terapii?

Decyzja o podjęciu tak dużego kroku w związku może wiązać się z wątpliwościami

i pytaniami. Czy nasze problemy są aż tak poważne, aby skonsultować je ze specjalistą? Kiedy jest ten odpowiedni moment, aby zwrócić się o pomoc? Może lepiej skorzystać z terapii, która będzie także pomocna dla naszych dzieci?

  • Planowane rozstanie – gdy nieporozumienia zaczynają przybierać przytłaczającą formę, pary rozważają zakończenie związku. Jest to idealny moment, aby pójść na terapię i zweryfikować, czy warto dalej pracować nad relacją, czy może lepiej ją zakończyć.
  • Brak porozumienia w istotnych dla pary sprawach – Każdy zaspokaja swoje problemy w inny sposób i zdarza się tak, że trudno jest znaleźć nić porozumienia. To zjawisko dotyka każdej relacji, jednak kiedy staje się to bardzo problematyczne, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, który poprowadzi parę w stronę porozumienia.
  • Inne oczekiwania dotyczące związku – teraupeta wraz z partnerami może odnaleźć satysfakcjonujące rozwiązania, które pomogą pogodzić oczekiwania dotyczące na przykład okazywania sobie bliskości. Psycholog może pomóc także zwerbalizować oczekiwania, których sami nie potrafimy wyrazić słowami.
  • Wspólny rozwój – część par decyduje się na terapię, pomimo zadowolenia ze swojej relacji. Psychoterapia jest wówczas miejscem na wspólny rozwój. Para może wtedy poznać się lepiej włączając ich potrzeby i wartości, a także zbliżyć się do siebie.

Korzyści z korzystania z terapii par i małżeństw

Psychoterapia par i małżeństw jest narzędziem, które ma pomóc parom we wspólnym zrozumieniu, budowaniu silnej i zdrowej relacji. Oto kilka z kluczowych korzyści jakie niesie za sobą korzystanie z terapii:

  • wzmocnienie intymności i bliskości – praca nad rozwiązywaniem konfliktów i poprawą komunikacji wiąże się ze zwiększeniem bliskości i intymności. Pary odkrywają wówczas utracone pasje, radość z bycia razem i łączą się na poziomie emocjonalnym;
  • radzenie sobie ze stresem – w życiu pojawiają się często sytuacje stresujące,

a terapia może nauczyć, jak skutecznie radzić sobie ze stresem samemu oraz jak wesprzeć partnera w trudnych chwilach;

  • odzyskiwanie zaufania – w przypadku zdrady w związku lub innego czynnika łamiącego zaufanie, terapia może być głównym elementem w procesie odbudowy relacji;
  • poprawa komunikacji – w trakcie terapii pary uczą się nazywać oraz eliminować niezdrowe wzorce w komunikacji, wyrażania swoich potrzeb i uczuć;
  • zapobieganie przyszłym problemom – jeśli para zdecyduje się na skorzystanie z terapii wystarczająco szybko, wraz z terapeutą będzie ona mogła zapobiec krytycznym sytuacjom w przyszłości.

Pielęgnowanie relacji jest kluczowe dla zdrowego i zdrowego związku. Bez względu na to, czy para boryka się z problemami, czy chce wzmocnić wspólne więzi, warto zastanowić się nad skorzystaniem z terapii, która oferuje wsparcie i rozwiązania niezbędne do osiągnięcia pozytywnych rezultatów.