Na czym polega trypofobia?
Lęk jest silnym uczuciem, które może mieć racjonalne lub irracjonalne podłoże. Bać można się różnych rzeczy – samotności, biedy, utraty zdrowia, kradzieży. Istnieją również różnego rodzaju zaburzenia i fobie, które potrafią skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Jedną z mniej popularnych fobii jest trypofobia, czyli lęk przed niewielkimi dziurkami umieszczonymi na niewielkiej powierzchni. Brzmi zabawnie? Być może, ale osobom dotkniętym tą przypadłością z pewnością nie jest do śmiechu, ponieważ trypofobia potrafi znacząco obniżyć komfort życia.
Strach przed niewielkimi otworami może mieć różne nasilenie. U niektórych osób pojawia się tylko delikatny dyskomfort inni odczuwają silny lęk. Obawy mogą się pojawić np. podczas smażenia naleśników, kiedy na cieście pojawiają się pęcherzyki, podczas picia gazowanych napojów, kontaktu z żółtym serem lub bąbelkową czekoladą. Niezależnie od nasilenia negatywnych emocji, kontakt z czynnikiem wywołującym objawy zawsze jest nieprzyjemny i zazwyczaj obniża samopoczucie na dłuższy czas.
W jaki sposób radzić sobie z lękiem?
Pierwszym krokiem w walce z trypofobią powinno być udanie się do psychologa, który pomoże nam w wybraniu skutecznej metody zwalczania lęku. Jeżeli zmagasz się z tą przypadłością, to prawdopodobnie specjalista zasugeruje odwrażliwianie i wygaszanie. Na czym polegają te metody?
Otóż osoba cierpiąca na trypofobię w kontrolowanych warunkach ma kontakt z przedmiotem wywołującym lęk. Może to być np. kawałek ciasta drożdżowego lub kora drzewa, w której korniki zrobiły odpowiednio dużo dziurek. Lub też kawałek gąbki. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ważne, żeby wybrany przedmiot pozwalał na wywołanie objawów. Następnie, w kontrolowanych warunkach pacjent obcuje z przedmiotem i buduje pozytywne skojarzenia z nim. Zazwyczaj ten rodzaj działań stosunkowo szybko przynosi efekty i pozwala podnieść jakość życia. Oprócz tego, często może pomóc również racjonalizowanie. Warto jednak wiedzieć, że racjonalizacja jest elementem dodatkowym, ponieważ wiele osób cierpiących na trypofobię zdaje sobie sprawę z tego, że ich lęk i dyskomfort są całkowicie irracjonalne. Jednocześnie jednak nie są w stanie poradzić sobie z emocjami pojawiającymi się na poziomie podświadomym. Na szczęście, specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę na temat radzenia sobie z różnego rodzaju fobiami, dzięki czemu osoby zmagające się z lękami są w stanie całkowicie, lub przynajmniej w bardzo znaczącym stopniu, pozbyć się objawów i negatywnych emocji wywoływanych przez dotychczasowe źródło lęku.