Twoja twarz brzmi znajomo – jeden z najciekawszych formatów programów rozrywkowych

Twoja twarz brzmi znajomo – ciekawy program rozrywkowy

Na rynku można znaleźć przeróżne programy w różnym formacie. Jednym z formatów jest hiszpański Your Face Sounds Familiar, na podstawie którego powstał polski program Twoja twarz brzmi znajomo. Show jest emitowane na antenie Polsatu od marca 2014 roku. Jak wyglądają zasady programu? Wybieranych jest ośmiu uczestników, którzy mają za zadanie jak najlepiej odwzorować występy polskich i zagranicznych muzyków. Odwzorowanie powinno się odbywać na poziomie wokalnym, ruchowym i wizualnym. Najlepszy występ dostaje od jurorów dziesięć punktów, a pozostałe od siedmiu do jednego. Kiedy jury przyzna punkty, każdy uczestnik musi przyznać pięć punktów wybranemu przez siebie konkurentowi.

Na koniec odcinka odbywa się losowanie, w którym wybierane są postacie, w które wcielają się poszczególni użytkownicy. Zwycięzca każdego odcinka dostaje czek o wartości dziesięciu tysięcy złotych. Czek zostaje przekazany na wybrany przez zwycięzcę cel charytatywny. Do finału przechodzi czterech uczestników, którzy po zsumowaniu punktów ze wszystkich tygodni mają ich najwięcej. W finale każdy finalista samodzielnie decyduje w kogo chce się wcielić, a uczestnicy, którzy nie weszli do finału występują w pozakonkursowych duetach. W finale nie przyznaje się punktów, jury musi podjąć decyzję o przyznaniu uczestnikom poszczególnych miejsc. Zwycięzca Twoja twarz brzmi znajomo otrzymuje czek na sto tysięcy złotych, który następnie zostaje przekazany na wybrany cel charytatywny.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat programu?

Z ciekawostek warto wiedzieć, że powstał sylwestrowy odcinek programu, w którym udział wzięli m.in. Michał Rudaś, Honorata Skarbek i Maria Tyszkiewicz. Sylwestrowy odcinek odbył się w 2018 roku w Szczecinie i był prowadzony przez Katarzynę Skrzynecką i Piotra Gąsowskiego. W 2020 roku zdecydowano się natomiast na emisję odcinka świątecznego, który był prowadzony przez Krzysztofa Ibisza. Za ciekawostkę można uznać fakt, że w wyniku głosowania jury, pierwsze miejsce zostało zajęte ex aequo przez Kasię Skrzynecką, Adama Strycharczuka, Gosię Andrzejewicz i Czadomana. Zwycięzcy przekazali nagrodę Fundacji Polsat.

Warto również wiedzieć, że program był nominowany do różnych nagród, z czego np. wygrał kategorię “Program rozrywkowy” na ceremonii Telekamer w 2018 i 2019 roku. Największą oglądalność odnotowano w przypadku pierwszej serii (licząc oglądalność wyłącznie premiery telewizyjnej). Średnia wyniosła nieco ponad trzy miliony odsłon każdego odcinka.