Witaminy na skórę, które pozwolą Ci o nią zadbać zimą

Pogorszenie kondycji skóry zimą może mieć różne przyczyny. Wiatr, niska temperatura czy opady atmosferyczne mogą ją osłabiać, szczególnie nieosłonięte fragmenty wystawione na ich działanie. Odpowiednio się odżywiając i stosując właściwą pielęgnację, możemy zadbać o skórę i poprawić jej stan. W okresie zimowym szczególnie istotna jest podaż odpowiednich ilości witamin, które dostarczać można przede wszystkim wraz z pożywieniem, ale nie tylko. Jakich witamin wpływających na wygląd skóry nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie zimą? Jakie produkty z witaminami wpływającymi na dobry stan skóry dostępne w aptekach warto stosować w stanach zwiększonego zapotrzebowania? Podpowiadamy!

Witaminy na skórę – jakie witaminy wpływają na stan i kondycję skóry?

Chcąc cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą skórą, trzeba przede wszystkim zadbać o nią od środka, dostarczając organizmowi witaminy wykazujące na nią dobroczynny wpływ. Jednocześnie warto w tym miejscu wspomnieć, że witaminy istotne dla skóry najlepiej dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Poniżej wymieniliśmy i opisaliśmy witaminy na skórę, które wspomagają jej stan, a przy okazji wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Witamina A na skórę

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, dobrze wnikają w warstwę rogową naskórka, przenikając również do skóry właściwej i tkanki podskórnej. W ten sposób wpływają na funkcje regulacyjne skóry i przyspieszają odbudowę naskórka. Witamina A dodatkowo zwiększa produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia zdolność wiązania wody, zmniejszając jej utratę. Wykazuje właściwości łagodzące podrażnienia, przyspiesza gojenie się uszkodzeń naskórka1.

Witaminy z grupy B na skórę

Aby mieć piękną skórę, trzeba dostarczać organizmowi wszystkie witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B2, która uczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Jej niedobory mogą powodować łuszczenie i świąd skóry, zaczerwienienie powiek czy powstawanie zmarszczek. Istotne znaczenie ma też biotyna, która uczestniczy w procesie syntezy keratyny i wspomaga wytwarzanie naturalnych substancji spajających komórki rogowe, oraz witamina B12, mająca wpływ na biosyntezę koenzymu Q10, który odpowiada za redukcję zmarszczek2.

Witamina C na skórę

Witamina C jako przeciwutleniacz chroni przed działaniem wolnych rodników. Zapewnia utrzymanie prawidłowej pigmentacji skóry, uczestniczy w syntezie kolagenu. To podstawowy składnik odżywczy niezbędny do właściwego funkcjonowania skóry i utrzymania jej prawidłowej struktury. Odpowiada za właściwe nawilżenie skóry, chroniąc ją przed nadmierną suchością. Dodatkowo zapewnia jędrność i sprężystość skóry3.

Witamina E na skórę

Ostatnią witaminą, której wpływ na skórę chcieliśmy przedstawić, jest witamina E. Gwarantuje skórze młody wygląd, zapewniając neutralizację wolnych rodników i opóźniając procesy starzenia. Działa przeciwobrzękowo, wygładzająco, kojąco, uelastyczniająco, ujędrniająco i nawilżająco. Ponadto działa przeciwstarzeniowo i wspomaga rozjaśnianie przebarwień4.

Witaminy i minerały dla skóry z apteki – jaki suplementy na skórę wybrać?

Podstawowym źródłem witamin i składników mineralnych dla organizmu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jednak w stanach zwiększonego zapotrzebowania na te składniki, szczególnie u kobiet, można zastosować suplementy diety Falvit. Dostarcza on organizmowi 13 witamin (m.in. witaminy z grupy B, witamina D, C, a także witaminy A i E) i 9 składników mineralnych (m.in. cynk, kwas foliowy, selen, żelazo), z których część, szczególnie te wcześniej opisane w artykule, wykazuje pozytywny wpływ na stan skóry5.

Starannie skomponowane preparaty jak Falvit pomogą w dostarczeniu organizmowi niezbędnych mu witamin na pięknie wyglądającą skórę. Pamiętajmy jednak, że zimą szczególnie ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie skóry, zarówno od zewnątrz, jak i od środka.

Suplement diety Falvit dla kobiet powinno się przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Podejrzenie niedoborów składników odżywczych, w tym zwłaszcza niedobór witamin, najlepiej skonsultować z lekarzem jeszcze przed rozpoczęciem suplementacji. Specjalista najprawdopodobniej zaleci badania, które wykażą, jakich składników odżywczych brakuje i na tej podstawie dobierze odpowiednią suplementację.

Bibliografia:

  1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.
  2. Marwicka J., Gałuszka A., Zastosowanie preparat w witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 4 / 2021 / vol. 10.
  3. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja współczesna, 2012; 5: 174-178.
  4. Czerwonka W., Puchalska D., Zarzycka-Bienias R. i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8.
  5. Witryna internetowa: https://falvit.pl/falvit/ (dostęp: 2022.10.25.).

na zlecenie marki Falvit