Wszystko co musisz wiedzieć o smiley kolczyk

Smiley kolczyk – jak wygląda takie przekłucie?

Piercing to ozdabianie ciała za pomocą kolczyków. Znane są różnego rodzaju przekłucia, od tych najbardziej popularnych, znajdujących się na uszach, po bardziej nieoczywiste w różnych miejscach na ciele, przez praktycznie zupełnie niespotykane, takie jak np. bridge. Smiley kolczyk to stosunkowo popularne przekłucie. Wykonuje się go poprzez przekłucie wędzidełka górnej wargi. Kolczyk tego typu jest na pierwszy rzut oka niewidoczny. Widać go dopiero w momencie uśmiechnięcia się (stąd nazwa) lub podczas mówienia. Smiley jest przekłuciem, które zazwyczaj nie sprawia problemów w trakcie wykonywania go. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na zbyt małe wędzidełko, kolczyka nie da się założyć. Drugim istotnym przeciwwskazaniem, które uniemożliwia wykonanie tego przekłucia, jest noszenie aparatu na zęby.

Co powinieneś wiedzieć decydując się na założenie smiley?

Smiley kolczyk to przekłucie, które zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Istnieją jednak pewne podstawowe informacje, które warto znać. Jak już wspomnieliśmy, ze względów anatomicznych, nie każdy może cieszyć się tego typu kolczykiem. Jeśli nie jesteś pewny, czy twoje wędzidełko pozwoli na założenie nowej ozdoby, skonsultuj się z piercerem, który oceni, czy wykonanie takiego przekłucia jest możliwe.

Kolejną istotną informacją dotyczącą przekłucia smiley, jest czas gojenia. Kolczyk umiejscowiony jest w jamie ustnej, która charakteryzuje się dość specyficznymi parametrami. Przede wszystkim jest to wilgotne środowisko oraz miejsce bytowania dużej ilości bakterii. Dodatkowo, pH panujące w ustach zmienia się, w zależności od spożywanego pokarmu. Mimo tego, smiley jest przekłuciem, które szybko się goi. Czas gojenia jest oczywiście uzależniony od cech osobniczych, przestrzegania zaleceń dotyczących pielęgnacji oraz tego, czy przekłucie zostało wykonane prawidłowo. Niemniej, przeciętny czas gojenia się smiley waha się od 2 do 8 tygodni. Należy pamiętać, że o przekłucia umiejscowione w jamie ustnej należy dbać ze szczególną uwagą, ponieważ w buzi mamy bardzo dużo różnego rodzaju bakterii, co sprzyja rozwojowi infekcji. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób należy pielęgnować kolczyk oraz jakich czynności należy unikać, powinniśmy otrzymać od piercera, który wykona przekłucie. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które są uniwersalne dla każdego piercingu. Należą do nich: nie bawienie się nowym kolczykiem, unikanie picia alkoholu przez kilka dni po przekłuciu, a także regularne przemywanie ozdoby za pomocą soli morskiej.