Zapalenie pęcherza u dziewczynki to infekcja głównie bakteryjna, która wiąże się m.in. z uczuciem bólu brzucha lub lędźwi oraz pieczeniem w trakcie oddawania moczu. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza? Jak je leczyć?
Zapalenie pęcherza u dziewczynki — przyczyny
Zapalenie pęcherza to inaczej stan zapalny obecny w dolnych drogach moczowych, w wyniku którego pojawiają się dolegliwości bólowe i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Infekcja ta jest bardzo częsta u dziewczynek.
Przyczyny zapalenia pęcherza mogą być następujące:
- Kontakt z bakteriami, rzadziej wirusami czy grzybami, które namnażają się w wyniku niewłaściwej higieny okolic intymnych czy ogólnego zaniedbania higieny ciała. Bakterie bytujące w okolicy ujścia cewki moczowej przedostają się do dróg moczowych i wywołują tam stan zapalny.
- Wady wrodzone w obrębie układu moczowego (np. przerost śluzówki cewki moczowej), zaburzenia funkcji pęcherza, zaparcie lub problemy z trzymaniem stolca, nieprawidłowości w oddawaniu moczu – np. zbyt częsta lub zbyt rzadka mikcja.
- Rodzinna skłonność do tego typu dolegliwości.
- Osłabienie odporności.
- Wcześniejsze przechorowanie zapalenia dróg moczowych może spowodować nawrót schorzenia.
Zapalenie pęcherza u dziewczynki — objawy
Objawy,które mogą wskazywać na zapalenie pęcherza u dziewczynki są następujące:
- nieprzyjemny zapach towarzyszący mikcji;
- mętna barwa moczu;
- częstomocz, czyli konieczność częstego oddawania moczu w ciągu dnia;
- ból brzucha i pieczenie podczas mikcji;
- w niektórych sytuacjach może wystąpić krew w moczu;
- u niemowląt może dodatkowo wystąpić: gorączka, rozdrażnienie, płaczliwość, wymioty, brak ochoty na jedzenie.
Zapalenie pęcherza i związany z nim częstomocz może wpływać na tendencję do moczenia się w nocy.
Zapalenie pęcherza u dziewczynek — badania i leczenie
Z zapaleniem pęcherza należy udać się do lekarza rodzinnego, czasem pomocna może być konsultacja z urologiem dziecięcym.
Aby stwierdzić zapalenie pęcherza, lekarz zleca wykonanie badania moczu — ogólne oraz posiew. Należy go pobrać bezpośrednio ze strumienia moczu, najlepiej pod koniec mikcji, do jałowego pojemnika (dostępnym np. w aptece) i oddać od razu do laboratorium.
Lekarz może również zlecić przeprowadzenie badania krwi, a w niektórych sytuacjach USG jamy brzucha, zwłaszcza jeśli podejrzewa, że przyczyną zapalenia pęcherza u dziewczynki są wady wrodzone układu moczowego.
Zapalenie pęcherza moczowego leczy się antybiotykami, ponieważ najczęstszym powodem infekcji są bakteria, a antybiotyki powodują ich eliminację i zmniejszają ryzyko nawrotu infekcji. Mniejsze dzieci, np. niemowlęta, wymagają leczenia w szpitalu, gdyż leki podawane są dożylnie.