Zapalenie pęcherza u dziewczynki – przyczyny i leczenie

Zapalenie pęcherza u dziewczynki to infekcja głównie bakteryjna, która wiąże się m.in. z uczuciem bólu brzucha lub lędźwi oraz pieczeniem w trakcie oddawania moczu. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza? Jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza u dziewczynki — przyczyny

Zapalenie pęcherza to inaczej stan zapalny obecny w dolnych drogach moczowych, w wyniku którego pojawiają się dolegliwości bólowe i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Infekcja ta jest bardzo częsta u dziewczynek.
Przyczyny zapalenia pęcherza mogą być następujące:

 • Kontakt z bakteriami, rzadziej wirusami czy grzybami, które namnażają się w wyniku niewłaściwej higieny okolic intymnych czy ogólnego zaniedbania higieny ciała. Bakterie bytujące w okolicy ujścia cewki moczowej przedostają się do dróg moczowych i wywołują tam stan zapalny.
 • Wady wrodzone w obrębie układu moczowego (np. przerost śluzówki cewki moczowej), zaburzenia funkcji pęcherza, zaparcie lub problemy z trzymaniem stolca, nieprawidłowości w oddawaniu moczu – np. zbyt częsta lub zbyt rzadka mikcja.
 • Rodzinna skłonność do tego typu dolegliwości.
 • Osłabienie odporności.
 • Wcześniejsze przechorowanie zapalenia dróg moczowych może spowodować nawrót schorzenia.

Zapalenie pęcherza u dziewczynki — objawy

Objawy,które mogą wskazywać na zapalenie pęcherza u dziewczynki są następujące:

 • nieprzyjemny zapach towarzyszący mikcji;
 • mętna barwa moczu;
 • częstomocz, czyli konieczność częstego oddawania moczu w ciągu dnia;
 • ból brzucha i pieczenie podczas mikcji;
 • w niektórych sytuacjach może wystąpić krew w moczu;
 • u niemowląt może dodatkowo wystąpić: gorączka, rozdrażnienie, płaczliwość, wymioty, brak ochoty na jedzenie.

Zapalenie pęcherza i związany z nim częstomocz może wpływać na tendencję do moczenia się w nocy.

Zapalenie pęcherza u dziewczynek — badania i leczenie

Z zapaleniem pęcherza należy udać się do lekarza rodzinnego, czasem pomocna może być konsultacja z urologiem dziecięcym.

Aby stwierdzić zapalenie pęcherza, lekarz zleca wykonanie badania moczu — ogólne oraz posiew. Należy go pobrać bezpośrednio ze strumienia moczu, najlepiej pod koniec mikcji, do jałowego pojemnika (dostępnym np. w aptece) i oddać od razu do laboratorium.

Lekarz może również zlecić przeprowadzenie badania krwi, a w niektórych sytuacjach USG jamy brzucha, zwłaszcza jeśli podejrzewa, że przyczyną zapalenia pęcherza u dziewczynki są wady wrodzone układu moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego leczy się antybiotykami, ponieważ najczęstszym powodem infekcji są bakteria, a antybiotyki powodują ich eliminację i zmniejszają ryzyko nawrotu infekcji. Mniejsze dzieci, np. niemowlęta, wymagają leczenia w szpitalu, gdyż leki podawane są dożylnie.