Żelatyna na włosy – jaki efekt daje taki zabieg?

Żelatyna na włosy – domowe laminowanie

Dbanie o włosy potrafi być wyzwaniem. Rozpoznanie rodzaju włosów, ich potrzeb i tego, na jakie składniki reagują dobrze, a które lepiej sobie darować, wymaga trochę czasu. Do pielęgnacji można używać gotowych produktów lub też produktów przygotowanych samodzielnie. Jednym z ciekawych zabiegów, które można przeprowadzić w domu, jest laminowanie. Czy żelatyna na włosy faktycznie daje dobre efekty i jak wygląda taki zabieg?

Samo laminowanie to nic innego jak pokrywanie włosów wybraną substancją, celem zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami oraz działaniem niekorzystnych czynników. Laminowanie można przeprowadzić w domu lub w salonie fryzjerskim. W salonie do tego celu wykorzystuje się keratynę, a w domowym zaciszu żelatynę. Efektem laminowania będzie wygładzenie włosów, nadanie im blasku, elastyczności i objętości. Kosmyki staną się również wyraźnie mocniejsze. Żelatyna, której używa się podczas domowego zabiegu składa się z kolagenu, który ma działanie podobne do keratyny. Z tą różnicą, że kolagen nie jest głównym budulcem włosa, więc nie będzie w stanie aż tak dobrze odbudować zniszczeń. Da jednak podobne efekty, zdecydowanie niższym kosztem. Warto bowiem wiedzieć, że laminowanie u fryzjera kosztuje zazwyczaj 300-400 złotych, choć dla posiadaczek długich, gęstych włosów, ceny mogą być znacznie wyższe.

Samodzielne wykonanie laminowania włosów

Domowe laminowanie nie jest skomplikowanym zabiegiem. Żelatyna na włosy daje na tyle dobre efekty, że naprawdę warto spróbować tej metody. Zanim rozpoczniesz zabieg, dokładnie oczyść włosy szamponem. Powinien to być kosmetyk o stosunkowo agresywnym działaniu, który usunie resztki produktów do stylizacji i wszelkie zabrudzenia znajdujące się na włosach. Teraz przygotuj żelatynę. Do szklanki wsyp łyżkę żelatyny, a następnie zalej ją trzema łyżkami wrzątku. Mieszaj do rozpuszczenia. Jeżeli żelatyna nie będzie chciała się rozpuścić, dolej jeszcze trochę wrzątku. Kiedy rozpuszczona żelatyna ostygnie na tyle, że bez problemu będziesz w stanie nakładać ją na włosy, wymieszaj ją z łyżką ulubionej odżywki lub maski. Taką mieszankę nałóż na każdy kosmyk, dokładnie go pokrywając. Włosy schowaj pod czepek i owiń ręcznikiem. Całość możesz dodatkowo suszyć suszarką. Ważne, żeby zapewnić włosom ciepło. Maskę trzymaj 30-40 minut, a po tym czasie dokładnie spłucz mieszankę za pomocą ciepłej wody. 

Laminowanie można wykonywać na włosach o każdej porowatości. Ważne jednak, żeby nie dopuścić do przeproteinowania kosmyków. Zabiegu nie powinno się więc wykonywać częściej niż co 2-3 tygodnie. Efektami domowego laminowania będą przede wszystkim błyszczące, gładkie, wyraźnie mocniejsze włosy.