Zespół cieśni nadgarstka – jak zapobiegać chorobie?

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą, do której rozwoju dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy zlokalizowany w kanale nadgarstka. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jego objawy oraz dostępne metody leczenia?

Przyczyny rozwoju choroby

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą klasyfikowaną jako neuropatia uciskowa, co znaczy, że powodem występujących dolegliwości bólowych są zmiany wywołane przez ucisk mechaniczny. Jest on najczęściej spowodowany różnymi chorobami.

Zespół cieśni nadgarstka występuje w szczególności u pacjentów zmagających się z chorobami reumatycznymi, takimi jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • dna moczanowa,
  • zapalenie wielomięśniowe.

Poza urazem mechanicznym zespół cieśni nadgarstka może rozwinąć się również w niektórych chorobach wydzielania wewnętrznego, w tym w niedoczynności tarczycy i cukrzycy, a także w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi, jak np. gruźlica.

Do rozwoju dolegliwości charakterystycznych dla zespołu cieśni nadgarstka dochodzi również na skutek złamań, stanów zapalnych kości i szpiku, krwiaków, tłuszczaków czy ganglionów. Choroba rozwinąć się może również w konsekwencji obrzęków.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Choroba daje dość typowe objawy, wśród których pacjenci wskazują przede wszystkim ból. Podejrzenie choroby wymaga rozpoczęcia diagnostyki oraz konsultacji. Leczeniem zespołu cieśni nadgarstka zajmuje się ortopeda. Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Koszt konsultacji z ortopedą w Warszawie to około 200 zł.

Charakterystyczną cechą zespołu cieśni nadgarstka jest to, że dolegliwości występują zazwyczaj w jednej ręce – tej, która jest ręką dominującą. U osób praworęcznych jest to ręka prawa, a leworęcznych – lewa.

Ze względu na lokalizację nerwu pośrodkowego ból odczuwany jest w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz częściowo – palca serdecznego. Symptomy w zespole cieśni obejmują uczucie mrowienia, drętwienie, ból oraz dyskomfort w okolicy kciuka. Dochodzić może również osłabienie siły mięśniowej, co z czasem prowadzić może nawet do ich zaniku. Prowadzi to do problemów związanych z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. Osoby zmagające się z zespołem cieśni skarżą się na problem z utrzymaniem drobnych przedmiotów, mogę mieć problemy z pisaniem lub wykonywaniem niektórych prac domowych. Symptomy choroby sprawiają, że pacjent budzi się w nocy z powodu drętwienia.

Kto jest narażony na rozwój cieśni nadgarstka?

Warto wiedzieć, że niektóre codzienne nawyki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na zespół cieśni nadgarstka. Duże znaczenie mają tu powtarzalne, precyzyjne ruchy palców oraz nadgarstka. Pisanie na klawiaturze, gra na instrumentach klawiszowych lub inne drobne ręczne prace statystycznie zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Choroba może rozwinąć się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka diagnozowany jest przez lekarza w oparciu o wywiad i wykonane badania. Ważnym czynnikiem jest m.in. czas, ponieważ zdarza się, że objawy pojawiają się u pacjentów na skutek przeciążenia ręki, mogą być mylone z zespołem cieśni. Rozpoznając chorobę, lekarz bierze pod uwagę czynniki, takie jak: charakter dolegliwości, ich nasilenie i czas, ponieważ zespół cieśni nie przechodzi samoistnie.

Metody leczenia dobierane są indywidualnie, zależą od zaawansowania choroby. Jeśli dolegliwości są łagodne lub umiarkowane, a faza choroby nie utrudnia codziennego funkcjonowania, należy ograniczyć się do leczenia zachowawczego. W zależności od nasilenia objawów u pacjenta dochodzi do poprawy samopoczucia i cofnięcia objawów w ciągu kilku tygodni. Wykorzystuje się tu m.in. specjalnie przygotowane ortezy na nadgarstek oraz glikokortykosteroidy, które podawane są bezpośrednio do stawu lub doustnie. Pomocna może być także fizjoterapia oraz zabiegi wykorzystujące np. ultradźwięki.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanej poprawy, wówczas konieczne może być wdrożenie leczenia operacyjnego.

Artykuł zewnętrzny.