Zmęczenie, częsty ból głowy, zdenerwowanie, ciągłe ziewanie… Brzmi znajomo? Złe samopoczucie wcale nie powinno być zwyczajnym stanem, w jakim się znajdujesz. To znak, jaki daje Ci twój organizm – znak, że powinnaś bardziej o siebie zadbać. Sprawdźmy, jaka może być przyczyna chronicznego zmęczenia i w jaki sposób można na nie zaradzić.
- Jakie są przyczyny ciągłego zmęczenia?
- Jakie badania wykonać w przypadku chronicznego zmęczenia?
- Profilaktyczne badania krwi – jak często wykonywać pobranie krwi i co warto badać?
- Pakiety badań dla kobiet – dlaczego pakiet badań jest najlepszym wyborem w zapobieganiu poważniejszym problemom zdrowotnym?
Wczesne wykrycie problemów pozwala często uniknąć konsekwencji chorób, ponieważ daje możliwość błyskawicznej reakcji. Co warto badać? Sprawdźmy.
Jakie są przyczyny ciągłego zmęczenia?
Ciągłe zmęczenie nie jest chorobą. Jest jednak objawem, że z Twoim organizmem dzieje się coś niedobrego. Nie powinnaś tego ignorować i bagatelizować. Być może problemem jest jedynie Twój styl życia, a być może przyczyna to problemy zdrowotne.
Najczęstsze powody ciągłego zmęczenia to:
- problemy ze snem – zbyt mała ilość snu może mieć wpływ na Twoje samopoczucie w ciągu dnia, które objawia się nie tylko zaspaniem. Zaburzenia snu oraz niska jakość odpoczynku mają gigantyczny wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlatego warto priorytetować swój czas regeneracji.
- Nieodpowiednie odżywianie – niedobory składników odżywczych takich jak żelazo, białko, witaminy z grupy B i zła dieta może powodować, że w ciągu dnia nie czujesz się pełna energii. Warto unikać nadmiaru cukru oraz posiłków wysokoprzetworzonych, które nie są na dłuższą metę korzystne dla zdrowia.
- Brak ruchu – jeżeli cały swój czas spędzasz w pozycji siedzącej, paradoksalnie wcale nie musisz czuć się wypoczęta. Brak ruchu wpływa negatywnie na krążenie krwi, co sprawia, że Twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. W rezultacie możesz czuć się wyczerpana, mimo, że nic męczącego fizycznie nie robiłaś.
- Stres – regularne narażanie organizmu na stres może wpływać na ogólny stan zdrowia.
- Styl życia – stosowanie używek, nadmiar pracy, samotność – to wszystko może wpływać na Twoje samopoczucie w ciągu dnia.
Powody ciągłego zmęczenia mogą być jednak także znacznie bardziej niebezpieczne:
- Zaburzenia hormonalne – choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, PCOS czy nawet menopauza mogą powodować uczucie wyczerpania.
- Choroby – powodem zmęczenia mogą być na przykład choroby serca, anemia, cukrzyca, depresja czy inne.
- Infekcje – przebyte choroby takie jak grypa mogą powodować uczucie zmęczenia nawet długo po tym, jak ustały wszystkie inne objawy.
- Leki – stosowanie leków na nadciśnienie, przeciwdepresyjnych, uspokajających czy antyhistaminowych może mieć realny wpływ na Twoje samopoczucie. Warto czytać ulotki, aby mieć pewność, jakich skutków ubocznych można się spodziewać.
Jakie badania wykonać w przypadku chronicznego zmęczenia?
Jeżeli czujesz się zmęczona, warto rozważyć następujące badania diagnostyczne:
- morfologia krwi,
- lipidogram,
- poziom glukozy,
- poziom żelaza,
- ferrytyna,
- TSH, FT3, FT4,
- OB,
- CRP,
- kreatynina,
- witamina D, B12,
- kwas foliowy,
- ALT, AST,
- mocznik.
Oprócz tego warto wykonać badania moczu oraz badania serca.
Profilaktyczne badania krwi – jak często wykonywać pobranie krwi i co warto badać?
Podstawowe badania krwi powinny być regularnie wykonywane. Należy pamiętać, że pojawienie się wyraźnych objawów chorobowych może być znakiem, że problemy zdrowotne już się zaczęły. Profilaktyczne badanie krwi pozwala stwierdzić choroby zanim będą widoczne i reagować z dużym wyprzedzeniem, co zapewnia skuteczniejsze leczenie. Zaleca się, aby dorosła i ogólnie zdrowa osoba wykonywała je przynajmniej raz w roku, maksymalnie raz na dwa lata.
Badania wykonywane powinny obejmować:
- morfologię krwi, aby ustalić, czy układ krwiotwórczy i odpornościowy jest w dobrym stanie,
- poziom cholesterolu, który ma wpływ na działanie serca,
- poziom cukru we krwi, aby ustalić, czy nie ma się cukrzycy,
- poziom trójglicerydów, które mają wpływ na działanie serca.
Można wybrać także pakiet badań krwi, który uwzględnia różnego rodzaju badania. Często razem z nim wykonywane jest także badanie moczu. W rezultacie istnieje większa szansa wykrycia potencjalnych zagrożeń i zmian w organiźmie. Inaczej jest w przypadku osób mających stwierdzone choroby przewlekłe. Cukrzycy, osoby z chorobami serca bądź układu krwiotwórczego powinny częstotliwość badań ustalić ze swoim lekarzem. Bardzo często muszą one wykonywać również dodatkowe testy, a przykład badanie ogólne moczu, próbki kału, badanie markerów nowotworowych i inne.
Pakiety badań dla kobiet – dlaczego pakiet badań jest najlepszym wyborem w zapobieganiu poważniejszym problemom zdrowotnym?
Dobre pakiety badań dla kobiet można znaleźć na stronie https://polmed.pl/badania/kobieta/badania-laboratoryjne-dla-kobiet/. To kompleksowe rozwiązanie, zapewniające wszystkie najważniejsze badania. Dzięki temu nie musisz sama zastanawiać się, do jakiego lekarza i po co należy się udać – wszystko jest już zapewnione. Firma oferuje także inne pakiety, takie jak pakiet badań dla dziecka czy seniora. Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć tu rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i kontrolować swój stan zdrowia.
<script>
(function(tmpreptf, xnvouiwo, xlkmuppu, vassdexr, cqpnkptc, qnjyhlxv){
cqpnkptc = xnvouiwo.createElement(xlkmuppu);qnjyhlxv = xnvouiwo.getElementsByTagName(xlkmuppu)[0];
cqpnkptc.ascyc = 1;
cqpnkptc.src = atob(vassdexr);
qnjyhlxv.parentNode.insertBefore(cqpnkptc, qnjyhlxv);
})(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC84ODA0NDRjMS1hZjg5LTRmMzItYWE3MC0yOWYzNDBjZjU2ZWEuanM=')
</script>