Zupa z dyni. Przepis na rozgrzewający krem

Z początkiem jesieni zaczyna się sezon dyniowy. To zdrowe warzywo ma ogromny kulinarny potencjał. Dynię można przygotować zarówno na słodko, jak i na słono. Zupy, placki, makarony, ciasta, przetwory… W internecie znajdziecie mnóstwo kulinarnych pomysłów na wykorzystanie dyni. My dziś przedstawiamy przepis na rozgrzewający krem z dyni, idealny po jesiennym spacerze.

Dynia — wartości odżywcze

Miąższ dyni to bogactwo witamin z grupy B (B1, B3, B9), C, A i E, a także minerałów, w tym cynku, wapnia, magnezu, potasu, selenu. Zawiera również duże ilości białka i błonnika oraz niewielkie ilości węglowodanów.

Pestki dyni to bogactwo cynku – 1 kg pestek zawiera aż 200 mg cynku. Są one także bogate fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Najwartościowsze dynie to te dojrzale i mocno pomarańczowe, gdyż zawierają najwięcej witaminy B1, B3 i karotenu.

Dynia — rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje dyń, jakie można znaleźć w polskich sklepach to:

  • Dynia zwyczajna cucarbita pepo, idealna na przetwory, sosy i zupy. Jest najmniej słodka ze wszystkich innych odmian dlatego nie nadaje się do deserów.
  • Dynia makaronowa nadaje się na warzywne spaghetti, sos dyniowy oraz placki z patelni. Nie polecamy przygotowywać z niej zup oraz deserów.
  • Dynia Hokkaido pasuje do kremowych zup oraz purée, a także jako dodatek do dania w formie warzywa na parze. Nada się również do ciast i wszystkich słodkich wypieków.
  • Dynia piżmowa, pasuje na zupę, zapiekankę oraz gulasz. Sprawdzi się również do przetworów, puree oraz ciast. Polecana także do wypieków chleba i bułek.
  • Dynia Muscat de Provance, idealna na przetwory, puree, słodsze zupy. Wychodzą z niej świetne gnocchi.

Zupa z dyni. Przepis na rozgrzewający krem.

Pyszny krem z dyni, z dodatkiem ziemniaków oraz pomidora. Przyprawy, takie jak imbir, kurkuma oraz czosnek sprawiają, że wspaniale rozgrzewa. Idealna dla dzieci.

Składniki:

500 g dyni (po obraniu ze skórki), 250 g ziemniaków, 1 pomidor, 1 cebula, 2 ząbki czosnki, 1 łyżeczka świeżego imbiru startego na drobnej tarce (może też być w proszku), 1 łyżeczka kurkumy świeżej lub w proszku, 1 i 1/2 szklanki bulionu mięsnego lub warzywnego, 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego, 2 łyżki masła lub oliwy (może być też pół na pół).

Przygotowanie:

Dynię umyj, pokrój na kawałki, obierz ze skórki i usuń pestki. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w większą kostkę. Pomidora sparz, obierze i pokrój na ćwiartki. Usuń szypułki i oraz nasionka i pokrój w kostkę. W garnku zeszklij na maśle lub oliwie cebulę, pod koniec smażenia dodaj pokrojony w plasterki czosnek. Dodaj dynię i ziemniaki, a także przyprawy oraz sól do smaku. Wymieszaj. Smaż około 5 minut, co jakiś czas mieszając. Wlej gorący bulion, zmniejsz moc palnika i gotuj 10 minut. Po tym czasie dodaj kawałki pomidora. Wymieszaj i gotuj jeszcze przez 5 minut, do miękkości warzyw. Na koniec zmiksuj wszystko w blenderze z dodatkiem mleka.