4 skuteczne strategie motywowania dziecka i zachęcania do sukcesu

Prawie każdy rodzic pragnie, by jego dziecko odnosiło sukcesy we wszystkich obszarach i na każdym etapie swojego życia. Oczywiście nie da się być we wszystkim najlepszym, ale dużo zależy od motywacji. I nie chodzi tu o krótkotrwałe sposoby motywowania dzieci, tylko takie, które mogą prowadzić do długotrwałych rezultatów i bardziej pozytywnych relacji z dziećmi. W tym artykule przedstawimy wskazówek, które pomogą Ci zmotywować dzieci do współpracy i osiągnięcia sukcesu w różnych aspektach życia, w tym w szkole, na studiach i czy obowiązkach domowych i sytuacjach towarzyskich.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Kluczem do motywowania dzieci w każdym wieku jest zrozumienie tych rodzajów motywacji i wykorzystania tego, aby zachęcić je w sposób, który jest dla nich skuteczny.

  • Motywacja wewnętrzna jest wtedy, gdy ktoś jest zmuszony do zaangażowania się w jakąś czynność ze względu na wrodzoną satysfakcję i radość, jaką z niej czerpie. Inaczej mówiąc, postrzegą tą aktywność z natury za interesującą, satysfakcjonującą i przyjemną.
  • Motywacja zewnętrzna to chęci do zaangażowania się w działanie ze uwagi na zewnętrzne nagrody lub presję, taką jak pieniądze, pochwały, oceny itp.

Zrozumienie, co motywuje Twoje dziecko, może pomóc w dostosowaniu Twojego podejścia, aby zachęcić je do osiągnięcia sukcesu.

Możliwości kontroli

Zdarza się, że dziecko wycofuje się z nauki w momencie, gdy czuje, że jest zbyt mocno kontrolowane. Wskazywanie drogi w procesie uczenia się jest istotne, ale równie ważne jest też to, aby dać dziecku możliwość kontrolowania własnych doświadczeń w nauce i podejmowania swoich wyborów, na każdym etapie jego rozwoju. Przykładowo w trakcie, gdy układacie puzzle, to pozwól dziecku wybrać, które, albo kiedy uczycie się języka angielskiego, to daj mu wybór, jaką czytankę chce dzisiaj wspólnie przeczytać, a gdy Twoje dziecko stoi przed wyborem kierunku studiów, to pozwól, by była to jego decyzja. W ten sposób zapewniasz dziecku możliwość wpływania na swoje decyzje, a to sprawia, że jest bardziej zaangażowane i zmotywowane do wykonania tych działań.

Staraj się walczyć z nudą

Staraj się walczyć z nudą i rutyną, bo nic tak bardzo nie demotywuje dziecka, jak rozwiązywanie tych samych zadań czy granie w te same gry. Zabawa to jeden ze lepszych sposobów, w jaki dzieci mogą odkrywać otaczający je świat. Zabawy powinny być angażujące zarówno ciało, jak i umysł. Jedną z najlepszych motywacji dla dzieci jest eksploracja. W Internecie jest obecnie mnóstwo różnych pomysłów na ciekawe zabawy, ale jeśli to nie wystarcza, to możesz też zachęcać dziecko do wymyślania nowych, własnych zabaw. Będzie to dla niego ekscytujące i angażujące.

Dziel się swoim entuzjazmem do nauki

Entuzjazm jest ogromną siłą napędową, która niezależnie od wieku pobudza i motywuje do nauki, zdobywania wiedzy i nie tylko. Jeśli dziecko zauważy, że z radością i uśmiechem podchodzisz do zdobywania nowej wiedzy, to z pewnością z większą motywacją podejdzie do nauki. 

Prowadź otwartą i pełną zrozumienia komunikację

Regularny kontakt i otwarta rozmowa z dzieckiem, która nie jest oparta tylko na ocenianiu, lecz na wsparciu i zrozumieniu jest fundamentem w motywowaniu i budowaniu relacji opartej na zaufaniu. Staraj się rozmawiać otwarcie, tak by dziecko nie bało się czegoś zataić. Dzięki temu będziesz mógł zyskać w jego oczach oparcie i wsparcie. To bardzo cenne, ponieważ dziecko będzie wiedziało, że może zwrócić się do Ciebie z każdym problemem i nie zostanie same, odrzucone, a tym samym nie będzie bało się podjąć nowych wyzwań w nauce i w życiu, co szczególnie przyda się w momencie, gdy Twoje dziecko będzie wchodzić w dorosłość.

Podsumowanie

Rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w motywowaniu dzieci na każdym etapie ich życia. Wspierając wewnętrzną i zewnętrzną motywację, zapewniając możliwości uczenia się i eksploracji, wyznaczając osiągalne cele i wspierając w porażkach, rodzice mogą pomóc dzieciom rozwinąć motywację do nauki i poczucie celu.