Aronia jako suplement — jakie ma właściwości?

Aronia — w każdej postaci! — uchodzi za jeden z najbogatszych w bioaktywne związki roślinne i witaminy owoców na świecie. Nic więc dziwnego, że jest też podstawowym składnikiem wielu suplementów diety. Jakie są jej prozdrowotne właściwości i kiedy warto sięgać po preparaty z aronii? O tym powiemy w dzisiejszym artykule.

Aronia — polski owoc… z Ameryki

Czy wiesz, że Polska jest jednym z największych eksporterów aronii na świecie? Jej najpopularniejszy gatunek, czyli aronia czarnoowocowa, przywędrował do nas z terenów Stanów Zjednoczonych… i doskonale odnalazł się na polskim gruncie. Owoce aronii rzadko spożywa się na surowo — ich smak jest na tyle cierpki, że wielu osobom po prostu nie przypada do gustu. Przeznacza się ją raczej na przetwory — na przykład soki i konfitury o znacznie łagodniejszym smaku; z kolei ekstrakt jej owoców wykorzystywany jest na dużą skalę przy produkcji wyrobów leczniczych i suplementów diety. Z jej właściwości od pokoleń korzysta między innymi Herbapol Poznań (https://herbapol.poznan.pl/) — prawdopodobnie najbardziej ceniony zakład zielarski w naszym kraju. A jakie to właściwości? O tym poniżej.

Zdrowotne właściwości aronii

Owoce aronii są przede wszystkim niezwykle bogatym źródłem bioflawonoidów, czyli związków aktywnych odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami (to naturalnie występujące w organizmie człowieka cząsteczki, które w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju chorób — na przykład nowotworowych — oraz starzenia się komórek). Do przeciwutleniaczy zaliczamy m.in. katechiny, kwercetynę, antocyjany i rutynę — i każdą z tych substancji znajdziemy właśnie w aronii. O tych dwóch ostatnich wspomnimy jeszcze, że są bardzo istotne dla pracy układu krwionośnego — wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne.

Aronia okazuje się być także bogata w mikro- i makroelementy. Jej przetwory oraz oparte na niej suplementy dostarczają sporej dawki witamin A, C, E oraz z grupy B, a także minerałów: magnezu, wapnia, cynku czy żelaza. Każdy z tych składników odgrywa swoją rolę w procesach zachodzących w naszym organizmie — i nie może ich zabraknąć w codziennej diecie.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy z aronii?

Ze względu na tak bogaty skład, przetwory i suplementy z aronii znajdują mnóstwo zastosowań. Lekarze i farmaceuci polecają po nie sięgać, gdy:

  • dostrzegamy pierwsze oznaki starzenia się skóry — walcząc z wolnymi rodnikami możemy spowolnić ten proces;
  • mierzymy się z podwyższonym ciśnieniem krwi — tutaj pomaga przede wszystkim rutyna i antocyjany;
  • skarżymy się na problemy z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych — ich wzmocnienie i uszczelnienie pomoże chociażby w walce z żylakami;
  • chcemy zadbać o zdrowie naszych oczu — ekstrakt z aronii pozytywnie wpływa na kondycję naczyń włosowatych oka oraz zmniejsza szansę na rozwój zaćmy i jaskry;
  • jesteśmy w trakcie terapii nowotworowej — składniki aronii łagodzą skutki radio- i chemioterapii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dobroczynnych właściwościach aronii oraz poznać inne sposoby na wykorzystanie jej przetworów, zapraszamy na stronę https://herbapol.poznan.pl/artykuly/aronia-wlasciwosci-i-zastosowanie/, gdzie lepiej zrozumiesz sekrety tego wyjątkowego krzewu!