Historia dnia kobiet

Początkiem marca ponownie będziemy obchodzić święto wszystkich kobiet. Jest to bowiem idealna okazja, by podziękować płci pięknej za obecność w naszym życiu oraz wręczyć drobny upominek. I choć Dzień Kobiet kojarzy się właśnie z takimi oto gestami, jego historia związana jest z ruchem sufrażystek, które niegdyś walczyły o równouprawnienie i lepsze warunki pracy. Aby zrozumieć genezę, należy zatem na moment spojrzeć w przeszłość. Czy wiesz, skąd wziął się Dzień Kobiet? Sprawdź!

Dzień Kobiet na świecie

Mówi się, że Dzień Kobiet znajduje swoje początki jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. Otóż panował tam kult bogini Junony, która sprawowała pieczę nad życiem kobiet. Dzień Kobiet miał zatem na celu oddanie jej czci. Wyglądało to tak, że kobiety w swoich modlitwach prosiły o szczęście w małżeństwie, mężczyźni natomiast wręczali żonom prezenty. Istnieje również przekaz mówiący o tym, że Dzień Kobiet wywodzi się z rzymskich obchodów Matronaliów, gdy to właśnie kobiety traktowano w wyjątkowy sposób.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obecnie obchodzony jest w wielu państwach na całym świecie. Mimo że starożytni Rzymianie dołożyli cegiełkę w tworzeniu zwyczajów kulturowo-społecznych, święto płci pięknej w znanej nam dziś formie jest upamiętnieniem ruchu sufrażystek, które doprowadziły do zmiany panującego w Ameryce Północnej ładu. Kobiety pracujące wtedy w fabrykach przy produkcji bawełny zorganizowały strajk. Zależało im na skróceniu godzin pracy oraz wyższym wynagrodzeniu. Punktem zapalnym okazał się jednak być wybuch pożaru w fabryce w Nowym Jorku, w którym zginęło ponad sto kobiet.

Co ciekawe, Dzień Kobiet tak naprawdę zawdzięczamy Międzynarodówce Socjalistycznej, która w Kopenhadze w roku 1910 uchwaliła święto wszystkich pań. Działania te miały na celu promować ideę praw kobiet i wspierać dążenie do równouprawnienia. Od tamtej pory zaczęto obchodzić Międzynarodowy Dzień Kobiet również w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.

Od kiedy obchodzimy Dzień Kobiet w Polsce?

Ruchy kobiet z klasy robotniczej rzeczywiście odbiły się głośnym echem. Nie sprawiło to jednak, że Dzień Kobiet zaczęto od razu obchodzić w Polsce. Wręcz przeciwnie – wspomniane przez nas święto zawitało tutaj dopiero po II Wojnie Światowej. Kobietom wręczano upominki, z czasem też kwiaty czy bombonierki. Kluczowym momentem okazały się natomiast czasy PRL, gdy to właśnie Dzień Kobiet zaczął cieszyć się prawdziwą popularnością. W szkołach oraz zakładach pracy wprowadzono nawet nakaz świętowania. Rzeczywistość nie była jednak tak kolorowa jak to niegdyś opisywano, a Dzień Kobiet sam w sobie kojarzyć się mógł z wręczaniem artykułów pierwszej potrzeby.

W obecnych czasach nikogo już nie obowiązuje tego rodzaju nakaz, choć chętnie celebrujemy ten wyjątkowy dzień. Kobiety otrzymują przemyślane prezenty, jak na przykład filiżanki ze złotą obwódką, personalizowane koszulki czy zestawy do pielęgnacji ciała. Po więcej pomysłów na prezent dla niej zajrzyj tutaj – https://emmano.pl/collection/prezent-dla-niej

Chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać naszym kobietom, że o nich pamiętamy. Wcale nie musimy dawać drogich prezentów, które niekoniecznie przypadną drugiej stronie do gustu. Liczy się gest i chęć wywołania szerokiego uśmiechu na twarzy kobiety.

Oprócz prezentów fajnie byłoby też tak po prostu spędzić dzień z bliską naszemu sercu kobietą i pozwolić jej przynajmniej na moment zapomnieć o problemach życia codziennego. W końcu świat bez płci pięknej nie byłby taki sam!