Podrażnienia po goleniu – jak ich unikać i jak leczyć?

Podrażnienia po goleniu to bardzo częste zjawisko. Niektóre osoby mają większą tendencję do powstawania rzeczy takich jak krosty po goleniu. Innym zdarza się to jedynie od czasu do czasu. Podrażnienia zazwyczaj sprawiają duży dyskomfort, który spowodowany jest pieczeniem oraz swędzeniem. Dlaczego powstają krosty po goleniu? Jak można zapobiegać podrażnieniom? Co robić, aby załagodzić problem? Czy Sudocrem to dobre rozwiązanie?

Jakie są przyczyny powstawania podrażnień po goleniu?

Podrażnienia po goleniu to bardzo częste zjawisko. Warto zaznaczyć, że mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych powodów należy:

  • golenie na sucho — depilacja jakichkolwiek miejsc bez odpowiednich kosmetyków jest najszybszą drogą do powstania podrażnień. Warto używać kosmetyków, które ułatwiają depilację i minimalizują powstawanie rzeczy takich jak krosty po goleniu. Do takich preparatów należą np. żele, kremy oraz pianki.
  • maszynki jednorazowe — same maszynki jednorazowe nie są tak dużym problemem, jak ich nieprawidłowe używanie. Korzystanie z jednej maszynki kilka razy może powodować, dostanie się bakterii na powierzchnię skóry. Dodatkowo ostrze używane kilka razy ulega zniszczeniu i zamiast dokładnie usuwać włoski maszynka je łamie i wyrywa.
  • brak kosmetyków po depilacji — nie można zapomnieć o tym, że nie tylko kosmetyki do depilacji są ważne, ale również po goleniu. Warto zainwestować w odpowiednie balsamy nawilżające. Odpowiednim rozwiązaniem może być Sudocrem. Brak nawilżenia sprawia, że skóra jest sucha i skłonna do podrażnień.
  • nieodpowiednie przygotowanie do depilacji — niewiele osób wie, że do depilacji należy się odpowiednio przygotować. Warto wykonać peeling, który usunie martwy naskórek. Taki zabieg pozwoli uniknąć włosków wrastających w skórę.
  • golenie pod włos — kierowanie ostrza maszynki pod włos powoduje rozległe podrażnienia po goleniu. Ostrze należy prowadzić w kierunku włosa. Odpowiednio ostra maszynka powinna dokładnie ogolić włoski.
  • zbyt mocna depilacja — zbyt mocne dociskanie maszynki podczas depilacji może powodować podrażnienia po goleniu.

Jak leczyć podrażnienia po goleniu?

Walka z podrażnieniami po goleniu może być problematyczna. Najważniejsze jest to, aby nie drażnić miejsc, w których występuje zaczerwienienie. Kiedy pojawia się świąd, nie można pod żadnym pozorem drapać skóry.

Po goleniu konieczne jest zadbanie o prawidłową higienę po depilacji. Nie można zapomnieć o prawidłowym nawilżeniu skóry. Dobrym rozwiązaniem jest Sudocrem, który skutecznie nawilża suchą skórę. Dodatkowo ma działanie kojące, które niweluje uciążliwe pieczenie krostek. Sudocrem łagodzi różnego rodzaju zaczerwienienie, a dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Naturalne sposoby na podrażnioną skórę

Jeśli pojawiają się podrażnienia po depilacji, warto je leczyć. W sytuacji, kiedy pod ręką nie ma profesjonalnych kosmetyków i kremów, można sięgnąć po naturalne środki. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie:

  • aloesu — wykazuje silne działanie łagodzące, więc jest bardzo polecany na podrażnienia po goleniu. Dodatkowo zawiera składniki odżywcze, które wpływają na szybszą regenerację skóry.
  • rumianek — jeśli pojawiają się duże krosty po goleniu, warto użyć rumianku. Można sporządzić napar, który świetnie nadaje się do oczyszczenia skóry. Rumianek łagodzi wszelkiego rodzaju stany zapalne i świąd. Napar z rumianku warto użyć przed goleniem, ponieważ zmiękcza włoski i sprawia, że depilacja staje się skuteczniejsza. 
  • gliceryna — to substancja o niesamowitych właściwościach nawilżających. Świetnie sprawdzi się przy podrażnieniach po goleniu, ponieważ bardzo wspomaga regenerację. Gliceryna jest polecana od razu po goleniu, ponieważ natychmiastowo koi skórę i pozostawia na jej powierzchni ochronną warstwę.

Najlepszym sposobem na uniknięcie podrażnień po goleniu jest zapobieganie ich powstawaniu. W tym celu należy pamiętać o przygotowaniu się do depilacji. Ważne jest wykonanie peelingu, dobrze jest przetrzeć skórę naparem z rumianku. Bardzo istotne jest to, aby nie używać maszynek jednorazowych więcej niż raz. Dodatkowo warto dezynfekować ostrza, ponieważ wilgotne maszynki to siedlisko bakterii. Nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji po goleniu. Dobrym pomysłem jest użycie kremu takiego jak Sudocrem. Złagodzi podrażnienia i sprawi, że powierzchnia skóry będzie odpowiednio nawilżona.

Podrażnienia po goleniu to najczęściej koszmar kobiet. Jednak po zastosowaniu powyższych wskazówek problem uciążliwych krost po depilacji powinien zniknąć.