Jak dbać o skórę twarzy w zimie?

Zima to nie jest łatwy czas dla skóry. Niskie temperatury mogą dać się we znaki, dlatego w tym czasie szczególnie istotna jest pielęgnacja twarzy. O czym należy pamiętać i jak dbać o skórę w zimowych miesiącach?

Dlaczego zima jest trudna dla skóry twarzy?

Zanim przejdziemy do pielęgnacyjnych wskazówek, przyjrzymy się bliżej czynnikom, które szkodzą skórze zimą. Jaki ta pora roku wywiera na nią wpływ? Oczywiście niskie temperatury, silny, zimny wiatr i śnieg mają znaczenie dla stanu naszej cery, ale nie tylko one sprawiają problemy.

Niekorzystne są również różnice temperatur wynikające z przechodzenia z miejsca na miejsce, ale też suche powietrze spowodowane klimatyzacją i ogrzewaniem. Takie zmiany temperatur mogą skutkować na przykład do trwałym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Mróz z kolei zmniejsza ukrwienie skóry, a co za tym idzie jej dotlenienie.

Ponadto już w temperaturach poniżej 10 stopni spada ilość wytwarzanego sebum, co powoduje, że bariera ochronna zostaje zaburzona, a tym samym skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Efekt jest taki, że odwodniona skóra jest szorstka, matowa i ściągnięta, a niekiedy może się nawet łuszczyć. Oznacza to, że zimą warto zwrócić szczególną uwagę na produkty, które stosujesz do pielęgnacji.

Krem na noc i na dzień to podstawa

O każdej porze roku należy dbać o pielęgnację i nie można jej zaniedbywać także zimą. Największym pielęgnacyjnym błędem jest korzystanie z tego samego kremu do twarzy o każdej porze roku. Zimowe potrzeby skóry znacząco różnią się od tych letnich, a dobrze dobrany krem jest tym, od czego należy zacząć pielęgnację.

Zimą warto stosować produkt o znacznie bogatszej formule niż ten, którego używasz latem. Najlepszym wyborem jest krem, który zawiera składniki wiążące wodę w naskórku. Należą do nich gliceryna, glikol propylenowy i kwas hialuronowy. Składniki te powinny zostać wzbogacone o emolienty, czyli o substancje, które w chwili odparowywania wody ze skóry tworzą na jej powierzchni ochronny film. Dzięki temu mróz i zimne powietrze nie będą dla skóry takie straszne. Ochronny, nawilżający kosmetyk należy stosować zarówno jako krem na noc, jak i na dzień.

Podczas pielęgnacji nie zapominaj też o ochronie przeciwsłonecznej: światło słoneczne odbija się od śniegu i jest jeszcze bardziej szkodliwe niż latem. W zimie wskazany jest makijaż. Postaw na bardziej tłuste i gęste podkłady, które ochronią cerę przed negatywnym wpływem pogody. Zwróć też uwagę na usta – natłuszczająca pomadka w zimie zawsze powinna być w zasięgu Twojej ręki. Żel do mycia twarzy zmywający tłuste kremy czy podkłady to absolutna konieczność, jeśli nie chcesz zapewnić sobie niedoskonałości. Pamiętaj też o tonizowaniu i nawilżaniu cery po jej oczyszczeniu.

Zimowa pielęgnacja znacząco różni się od tej letniej, ale jest bardzo istotna. Pamiętaj o tym, by wybrać odpowiedni krem na noc i na dzień, o tym, by nawilżać usta, a także o ochronie przeciwsłonecznej, a przetrwasz zimę nie tylko z piękną cerą, ale też w dobrym nastroju.