Jak długo trwają sprawy rozwodowe? Co wpływa na czas ich trwania?

Czas trwania sprawy rozwodowej może się znacznie różnić w zależności od zróżnicowanych czynników. Ile zazwyczaj trzeba czekać na uzyskanie rozwodu? Co może przedłużyć jego uzyskanie, a co sprawi, że zakończy się on szybciej?

Jak długo trwa rozwód?

Gdy chodzi o sprawy rozwodowe Kraków – https://www.przebindowski.com.pl/adwokat-krakow-rozwod.html czy w innych dużych miastach w Polsce trwają one od około 3 miesięcy do nawet ponad 2 lat.

Zazwyczaj rozwody bez sporów między małżonkami można zakończyć stosunkowo szybko, a dokładnie w ciągu jednej rozprawy, natomiast bardziej złożone sprawy mogą zająć rok lub dłużej, zanim zostaną rozstrzygnięte.

Co wpływa na czas trwania rozwodu?

O tym, jak szybko rozwód zostanie udzielony, decyduje wiele kwestii, do których zaliczane są w szczególności:

Rodzaj rozwodu

Rozwody bez orzekania o winie, w przypadku których obie strony zgadzają się co do kluczowych kwestii, są zwykle rozwiązywane szybciej niż rozwody z orzekaniem o winie, które wymagają przeprowadzenia procesu dowodowego.

Złożoność sprawy

Im bardziej złożone są kwestie związane z otrzymaniem rozwodu, takie jak opieka nad dzieckiem, podział majątku, alimenty, tym dłużej może potrwać rozstrzygnięcie sprawy.

Obciążenie sądu

Obciążenie sądem sprawami i zaległości w rozpatrywaniu spraw mogą mieć wpływ na harmonogram rozpraw, co może przełożyć się na dłuższy czas oczekiwania na termin rozprawy.

Negocjacje między małżonkami

Jeśli strony chcą negocjować i osiągnąć porozumienie poza sądem, proces ten może zostać przyspieszony, na przykład wtedy, gdy zgodzą się oni co do podziału wspólnego majątku oraz kwestii opieki nad dziećmi.

Czasy reakcji stron

Opóźnienia mogą wystąpić, jeśli jedna ze stron nie reaguje na otrzymany pozew rozwodowy, nie mieszka pod wskazanym adresem.

Opieka nad dzieckiem i alimenty

Sprawy dotyczące opieki nad dzieckiem i kwestii alimentacyjnych mogą trwać dłużej ze względu na konieczność uwzględnienia najlepszego interesu dzieci.

Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

Istnieje szereg sposobów, aby przyspieszyć uzyskanie rozwodu, dzięki czemu jego uzyskanie będzie możliwe już w ciągu paru miesięcy. O czym warto pamiętać, by nie czekać na rozwód przez długi czas?

Przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem, aby przyspieszyć otrzymanie rozwodu, będzie osiągnięcie porozumienia z małżonkiem w kwestii rozwiązania małżeństwa oraz związanych z nim czynników, w tym podziału majątku oraz opieki nad dziećmi. Jeśli małżonkowie porozumieją się w sprawie tych kwestii i wybiorą rozwód bez orzekania o winie, mogą otrzymać go w krótkim czasie.

Także dobrym pomysłem będzie wybranie sprawdzonego adwokata, którego domeną są sprawy rozwodowe Kraków to jedno z tych miast, w którym można otrzymać wsparcie sprawdzonych prawników z dużym doświadczeniem w tego typu sprawach.