Kombucza (kombucha) – właściwości grzyba herbacianego

Kombucza (kombucha) to orzeźwiający, lekko słodki napój, szczególnie popularny wśród miłośników zdrowego żywienia. Jej właściwości lecznicze doceniane były już ponad dwa tysiące lat temu, jednak dotąd nie doczekała się żadnych badań naukowych, które mogłyby potwierdzić jej działanie. Co to jest kombucha? Jak ją pić i czy można ją przygotować samemu w domu? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Co to jest kombucha?

Kombucza (kombucha), zwana także grzybem herbacianym, grzybem japońskim lub błędnie – grzybem tybetańskim, to napój uzyskiwany ze słodzonej herbaty poddanej fermentacji poprzez umieszczenie w niej tzw. SCOBY (symbiotycznego zrostu bakterii kwasu octowego i drożdży). Grzybek żywi się cukrem i rozrasta poprzez tworzenie kolejnych warstw. W tym samym czasie herbata zaczyna fermentować, nabierając właściwości prozdrowotnych.

Nazwa napoju pochodzi z Japonii i oznacza herbatę z wodorostów. Podczas procesu fermentacji w kombuczy wytwarza się w gaz, dzięki któremu jest musująca. Kombucha ma słodko-kwaśny i orzeźwiający smak, a jej kolor zależy od rodzaju użytej do fermentacji herbaty. Z zielonej otrzymuje się jasnosłomkowy napój, a z czarnej ciemnobrązowy. Właściwości zdrowotne kombuchy docenili już starożytni Chińczycy. Do Polski dotarła przez Japonię i Rosję.

Kombucza — właściwości

Kombucza należy do superfood, czyli grupy produktów o cudownych właściwościach. Zawiera liczne kwasy organiczne, m.in. kwas octowy, mlekowy, jabłkowy i szczawiowy, witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12), kwas askorbinowy (witaminę C) oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, magnez, wapń i miedź. W jej składzie można znaleźć również biogenne aminy, puryny, tłuszcze, białka, alkohol, kofeinę, cukier i inne substancje.

Napój polecany jest m.in. na nadciśnienie tętnicze, obniżenie cholesterolu, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, wzmocnienie odporności, uregulowanie pracy układu pokarmowego, usprawnienie funkcji wątroby, nerek i pęcherza moczowego, oczyszczenie organizmu z toksyn, odchudzanie, bezsenność, utratę pamięci, brak apetytu, reumatyzm, cukrzycę oraz nowotwory.

Kombucha — przepis

Kombuchę bardzo łatwo zrobić samodzielnie w domu, a do jej wykonania wystarczy zaledwie kilka podstawowych składników.

Składniki: 1 torebka czarnej lub zielonej herbaty, 100 g białego cukru, 250 ml wywaru z poprzedniej fermentacji (zaczyn), 1 grzyb herbaciany, 1 l wody.

Przygotowanie: Herbatę zaparz, posłodź i ostudź. Przelej do dużego naczynia przeznaczonego do fermentacji (np. duży słój). Gdy całość osiągnie temperaturę pokojową, dodaj zaczyn, a na koniec kombuchę (kombucha nie powinna dotykać brzegu naczynia). Nakryj naczynie gazą. Odstaw w suche, zacienione i ciepłe miejsce na około 6-8 dni. Gotowy napój powinien mieć słodko-kwaśny smak. Otrzymany z fermentacji napój przelej przez sitko do butelek.

Jak wyhodować grzyb herbaciany?

Grzybka można zakupić w sklepie z produkatami ekologicznymi lub pobrać go od osoby, która już kombuchę przygotowywała. Nawarstwia się on bowiem w czasie wzrastania — z takiej warstwy można go z łatwością oderwać i stworzyć własną kolonię.

Kombucha — jak pić?

Kurację z kombuchy należy przeprowadzać powoli, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, a także zdrowych i chorych osób. Picie napoju zaczynamy od mniejszych dawek, które stopniowo zwiększamy, obserwując przy tym reakcję organizmu. Młodzież i dorośli powinni zaczynać od 2 łyżek stołowych (30 ml) 3 razy dziennie, po kilku dniach dawkę można zwiększyć do ok. 150 ml trzy razy dziennie.

Kombuczy lepiej nie podawać kobietom w ciąży, karmiącym, dzieciom oraz osobom ze stwierdzonymi chorobami wątroby.

Czy kombucza jest szkodliwa?

Zdania na temat kombuczy są podzielone. Niektórzy twierdzą, że wpływa niekorzystnie na zdrowie i przytaczają nieliczne przypadki zatruć, które wynikały raczej z jej nadmiernego spożycia. Podkreślają również, że kombucha negatywnie wpływa na szkliwo zębów ze względu na dużą zawartość kwasów. Z kolei druga grupa osób chwali sobie pozytywny wpływ na zdrowie kombuczy. Jeszcze inni nie widza jej szkodliwości i traktują kombuchę po prostu jako napój orzeźwiający, dużo lepszy od słodzonych napojów.