Węgry to kraj, który jest chętnie wybierany przez turystów – zarówno w Polski, jak i innych części Europy. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, jakie są aktualne kursy wymiany lokalnej waluty. Forint ma dość burzliwą historię, ale obecna sytuacja na rynku jest raczej ustabilizowana mimo słabnącej popularności tej waluty.
Globalne rynki walutowe nie uwzględniają Forinta węgierskiego jako znaczącej waluty, która mogłaby rzutować na międzynarodowe relacje poszczególnych państw. Niemniej jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowano widoczny wzrost wartości tej waluty – kurs Forinta okresowo wzrasta i spada do poprzedniego poziomu.
Czym jest Forint węgierski?
Forint węgierski to waluta, która swoje początki ma już w czasach średniowiecza. To wtedy rozpoczęto na masową skalę wybijanie złotego florena, który z czasem przerodził się
w narodową walutę. Aktualnie wyróżniamy kilka nominałów w tej walucie:
- 50 HUF,
- 500 HUF,
- 1000 HUF,
- 5000 HUF,
- 10 000 HUF,
- 20 000 HUF.
Ta waluta, podobnie jak wiele innych zmieniała się na przestrzeni lat – głównie w kwestii wybijanych nominałów monet i banknotów. Warto dodać, że monety zostały wycofane
z obiegu w 1999 roku z racji stale rosnącej inflacji w tamtych czasach.
Na całym świecie jest stosunkowo niewiele państw, które mogą poszczycić się własną walutą. Węgry oficjalnie korzystają z własnego pieniądza, czyli Forinta węgierskiego. Wybierając się do tego kraju, trzeba mieć na uwadze, aby zabrać ze sobą aktualną walutę obowiązującą w tym państwie. To podstawa, aby wygodnie realizować płatności w trakcie wakacji.
Kurs Forinta – od czego zależy i kto zarządza tą walutą?
Emisją Forinta węgierskiego zajmuje się Narodowy Bank Węgier. System zarządzania walutą działa na podobnych zasadach, jak w Polsce. Warto dodać, że NBW (Narodowy Bank Węgier) prowadzi zagraniczną politykę pieniężną i wprowadza nowe metody zarządzania rezerwami dewizowymi.
Dzięki temu instytucja czuwa nad utrzymaniem systemu finansowego kraju w nienagannym stanie.
Kurs Forinta zmienia się praktycznie z dnia na dzień, choć w większości przypadków są to kosmetyczne zmiany. Co wpływa na takie wahania i od czego zależy wartość węgierskiej waluty? Kilka czynników to:
- sytuacja gospodarcza kraju,
- czynniki makroekonomiczne i mikroekonomiczne,
- zmieniający się popyt na daną walutę.
Delikatny wzrost kursu Forinta można zauważyć w okresie wakacyjnym. To wtedy wiele osób (a w tym Polaków) wybiera się na wakacje do tego kraju. Co ciekawe, 1 PLN ma wartość ok. 83 HUF.
Kiedy i gdzie wymienić walutę PLN na HUF?
Na wymianę walut zawsze warto zdecydować się wtedy, kiedy planujesz wakacje poza granicami kraju. Wybierając się na Węgry, warto wymienić nieco złotówek na Forinty, aby wygodnie płacić na miejscu za usługi lub kupowane produkty.
Polskie złotówki możesz wymienić na węgierską walutę w kantorach internetowych lub stacjonarnych. Najczęściej lepszy spread walutowy zyskasz na transakcjach online,
a dodatkowo zyskasz możliwość szybkiej weryfikacji aktualnej tendencji zmian danej waluty.