Skuteczne sposoby walki z szorstka i suchą skórę – czas je poznać

Zdrowa i jędrna skóra jest naszą wizytówką. Jednak nie ma się co oszukiwać, niewiele z nas może takową się pochwalić. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, choćby nieprawidłowa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, ale też zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście można podjąć działanie, dzięki któremu stan skóry się poprawi. Dziś podpowiemy Wam jak uporać się z szorstką skórą twarzy.

Szorstka skóra twarzy – bo nawilżenie ma kluczowe znaczenie

Warto wiedzieć, że szorstka skóra twarzy świadczy o tym, że doszło do zaburzenia bariery hydro-lipidowej. Nie oznacza to jednak, że nie można jej ponownie odbudować. Tutaj trzeba wiedzieć jak duże znaczenie ma odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Zacznijmy może od tego, że do pielęgnacji należy używać tylko i wyłącznie kosmetyków z czystym składem, co oznacza, że w produkcie nie może znaleźć się SLS czy SLES, ale i silikon. Każdy z tych składników może jeszcze bardziej nasilać problem. Ponadto, aby pielęgnacja była skuteczna musi być wykonywana codziennie, a nie tylko od czas do czasu. Bazą właściwej pielęgnacji jest nawilżenie i oczyszczenie skóry. Do tego pierwszego należy zastosować krem, który w składzie ma glicerynę, która zapewnia intensywne nawilżenie i to nawet na 48 godzin. Dobrze jeżeli w składzie znajdzie się także kwas hialuronowy, który pozwala odbudować warstwę hydro-lipidową i jednocześnie zapobiega utracie nawilżenia. Jeżeli chodzi o oczyszczanie, to do tego celu wręcz idealnie sprawdzi się pianka bądź żel myjący mający w składzie aloes. Jeżeli dodatkowo zmagacie się z niedoskonałościami, to wybierzcie kosmetyki o właściwościach antybakteryjnych, a więc takie mające w składzie glinkę.

Olejowanie nie tylko włosów, ale też skóry twarzy

Prawda jest taka, że większości z nas olejowanie kojarzy się z włosami, a to błąd, gdyż na taką pielęgnację należy też postawić w przypadku skóry twarzy. Dzięki temu można utrzymać prawidłowe nawilżenie, ale też skóra staje się gładka i miękka. Musicie wiedzieć, że skóra nadmierne przesuszona zdecydowanie szybciej się starzeje i zmarszczki są bardziej widoczne. Możemy Wam polecić olej kokosowy, która ma naprawdę świetne właściwości, takie które nie kończą się na nawilżaniu skóry czy zmniejszeniu uczucia ściągania. Otóż olej kokosowy ma działanie antybakteryjne, hamuje rozwój wolnych rodników, a do tego działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Olej należy nakładać na dobrze oczyszczoną skórę, bez makijażu. Olej kokosowy delikatnie wklepujemy w skórę i czekamy 15 minut. Po tym czasie możemy już go zmyć letnią wodą. Po takiej pielęgnacji należy jeszcze nałożyć krem nawilżający. Dzięki temu uzyskacie najlepszy efekt. Nie zapomnijcie też, że do oczyszczania twarzy wręcz idealnie sprawdzi się płyn micelarny. Poza makijażem usuwa on też nadmiar sebum i nie narusza warstwy hydro-lipidowej.

Jedź zdrowo – proste zasady, które trzeba wprowadzić do swojego życia

Czasami zapominamy, że na kondycję naszej skóry ma również wpływ dieta. Jeżeli jest oparta na dużej ilości jedzenia śmieciowego to trudno się dziwić, że skóra staje się sucha i szorstka. Dieta powinna być oparta przede wszystkim na dużej ilości świeżych warzyw. Trzeba też nawadniać organizm wypijając przynajmniej 2 litry wody. Na przekąskę wybierajcie seler naciowy, który jest nie tylko źródłem witamin, ale i nawadnia organizm. A gdy poczujecie głód, a godziny są już wieczorne, to po prostu napijcie się wody. Oczywiście trzeba zrezygnować z używek. Zarówno alkohol, jak i papierosy ( w tym e-papierosy) powodują nadmierne przesuszanie się skóry.