Bujak Montessori – dowiedz się, dlaczego warto podarować go swojemu dziecku!

Współcześni rodzice nieustannie poszukują rozwiązań, które zapewnią ich dzieciom bezpieczną i beztroską zabawę, a jednocześnie będą wspierać ich rozwój. Zabawką, która doskonale wpisuje się w te kryteria, a przy tym wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku propozycji, jest bujak Montessori. Na czym polega fenomen tego mebla? Jak może wesprzeć rozwój Twojego maluszka? Czytaj dalej – podpowiadamy, dlaczego warto go kupić!

Czym właściwie jest bujak Montessori?

Bujak Montessori to wielofunkcyjny mebel o charakterystycznej budowie. Ma łukowaty kształt, a jego dwie krawędzie łączą szerokie szczebelki. Produkt jest zgodny z metodyką Marii Montessori. Twórczyni tej metody zakładała, że dziecko najlepiej rozwija się w bezpiecznej i wspierającej przestrzeni.

Dużym atutem bujaków Montessori jest uniwersalność. Doskonale sprawdzą się bowiem jako zabawki zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Co więcej, z tego typu mebli mogą korzystać dzieci w różnym wieku.

Dlaczego warto podarować dziecku bujak?

Drewniany bujak idealnie wpisuje się w filozofię Marii Montessori. Jej główne założenie opiera się na twierdzeniu, że dziecko najszybciej uczy się poprzez doświadczanie. Bujak daje możliwość poznawania świata poprzez swobodną zabawę. Dzięki temu maluch rozwija kompetencje związane z:

motoryką dużą – wspinanie się i bieganie po bujaku to zabawy, które wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową i równowagę,

stymulacją zmysłów – bujak wspiera pracę układu przedsionkowego, który angażuje zmysł równowagi, świadomości położenia ciała w przestrzeni i dotyku,

kreatywnością – aktywność na bujaku zachęca dziecko do wymyślania różnych scenariuszy zabawy, co rozwija jego wyobraźnię i kreatywność.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając bujak Montessori?

Chcesz, by Twoje dziecko mogło skorzystać ze wszystkich zalet bujaka? W takim razie wybierając zabawkę, zwróć uwagę na kilka aspektów. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

materiał – największą popularnością cieszą się bujaki wykonane z drewna. To solidny materiał, który zachowuje swoje właściwości przez długie lata, nawet jeśli jest intensywnie użytkowany. Jest też bezpieczny dla dzieci i zapewnia stabilność;

jakość wykonania – zabawki dla dzieci muszą być wykonane z wyjątkową troską o każdy detal. Bujak powinien mieć dokładnie zaokrąglone krawędzie, by maluch nie skaleczył się podczas zabawy. Zwróć też uwagę na to, by nie miał widocznych elementów montażowych, takich jak np. śruby. Powinny być ukryte przy pomocy zaślepek;

bezpieczeństwo – beztroska zabawa musi być bezpieczna. Właśnie dlatego wybierz produkt, który został solidnie przetestowany. Takie bujaki Montessori dostępne są np. w e-sklepie tupti.wood. W kategorii: https://tuptiwood.pl/bujaki-montessori znajdziesz modele, których najwyższą jakość i bezpieczeństwo potwierdzają stosowne certyfikaty.

Kreatywne zabawy z bujakiem w roli głównej – sprawdzone pomysły

Bujak Montessori to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci. Jego podstawową funkcją jest oczywiście bujanie, które wycisza i uspokaja maluszki. Dzieciom, które nie potrafią samodzielnie i stabilnie siedzieć, podczas zabawy powinien towarzyszyć opiekun. Starszakom z kolei bujak może posłużyć jako podstawa domowego placu zabaw. Wystarczy, że dodasz do niego takie elementy jak zjeżdżalnia czy blat. Bujak może pełnić wiele ciekawych funkcji – najmłodsi z pewnością dostrzegą w nim idealny tor dla resoraków, teatrzyk dla lalek, a nawet statek piracki. Możliwości wykorzystania zabawki są niemal nieograniczone!