Wybieramy oświetlenie zewnętrzne – na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie? Wyjaśniamy

Oświetlenie zewnętrzne pełni niezwykle istotne funkcje praktyczne i estetyczne. Właściwie dobrane lampy zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają poruszanie się po posesji, a także wpływają na walory estetyczne budynku. Jak wybrać funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne? Jakie lampy sprawdzą się najlepiej i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie? Czytaj dalej – podpowiadamy!

Dlaczego oświetlenie zewnętrzne jest ważne?

Aranżacja świetlna przydomowej przestrzeni pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim pozwala bezpiecznie i komfortowo poruszać się po posesji, przemierzając ścieżkę od bramy do drzwi wejściowych. Lampa umieszczona blisko wejścia zlikwiduje problem szukania kluczy po omacku lub przy pomocy latarki ze smartfona. Odpowiednio dopasowane oprawy zewnętrzne mogą też odstraszyć potencjalnego intruza, szczególnie jeśli mieszkasz w niedostatecznie oświetlonej okolicy.

Wybierając lampy zewnętrzne, warto pamiętać też o tym, że nie pełnią one wyłącznie funkcji praktycznych, ale też estetyczne. Subtelne światło podkreśla atuty przestrzeni oraz piękno budynku, szczególnie jeśli wyróżnia się ciekawą architekturą lub atrakcyjnymi materiałami.

Jakie oświetlenie zewnętrzne sprawdzi się najlepiej?

Wybór lamp zewnętrznych jest ogromny. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim parametrami technicznymi i designem. Na jakie oświetlenie zewnętrzne warto się zdecydować? Twoją posesję powinny oświetlać:

kinkiety – zwykle wykorzystuje się je do oświetlania wejścia do domu lub podświetlenia numeru budynku. Idealnie sprawdzą się też jako źródła światła na balkonie i tarasie. Nowoczesne modele można z powodzeniem łączyć z innymi lampami;

naświetlacze – to lampy, które można zamontować nad bramą garażową czy w pobliżu podjazdu. Na rynku dostępne są modele wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki niemu lampy świecą wyłącznie wtedy, gdy zarejestrują ruch;

lampy stojące – to modele, które zwykle oświetlają ścieżki prowadzące od bramy lub furtki do drzwi wejściowych. Zarówno do klasycznie, jak i nowocześnie urządzonych przydomowych przestrzeni świetnie sprawdzą się słupki ogrodowe.

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Projekt aranżacji świetlnej musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinien zawierać lampy przy furtce, bramie wejściowej, podjeździe i drzwiach wejściowych. Duże znaczenie ma też miejsce montażu opraw. Upewnij się, że żadne ze świateł nie będzie świeciło w okna, co mogłoby wpływać na komfort przebywania w budynku. Ważna jest też barwa emitowanego światła. Kolor najczęściej dobiera się do charakteru architektury. Nowoczesne budynki zwykle są podświetlone chłodnym światłem. Zabytkowe bryły najlepiej prezentują się ze strumieniem o barwie ciepłej.

Oprawy zastosowane na zewnątrz powinny mieć odpowiednią klasę szczelności. Wybieraj wyłącznie lampy ze współczynnikiem co najmniej IP44 lub wyższym. Takie oświetlenie zewnętrzne proponuje np. e-sklep NewLed. W specjalnie przygotowanej kategorii: https://www.newled.pl/oswietlenie-zewnetrzne-led znajdziesz modele wyróżniające się wysoką jakością materiałów i wykonania. Kupując lampy na zewnątrz, pamiętaj o tym, że w obszarze oświetlenia zwykle mniej znaczy więcej!