Dieta ketogeniczna – czy warto?

Wokół diety ketogenicznej krąży wiele legend oraz nieprawdziwych informacji. Została spopularyzowana w ostatnim czasie, jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą, na czym ona polega. Dla organizmu pozbawienie jednego z ważnych elementów, z którego pozyskujemy energię na cały dzień, może być stanem nienaturalnym. Przyzwyczajanie się do niego często bywa długim i przede wszystkim żmudnym procesem. Czy zatem warto zdecydować się na dietę ketogeniczną? Podpowiadamy.

O co chodzi w diecie ketogenicznej?

Najprościej ujmując, dieta ketogeniczna opiera się na zwiększonej zawartości tłuszczy w codziennych posiłkach. Z drugiej strony mocno ogranicza się spożycie węglowodanów bądź wyklucza się je całkowicie. Podczas stosowania tej diety organizm wchodzi w tak zwany stan ketozy. W takim momencie źródłem energii na cały dzień stają się tłuszcze, które do tej pory zostały zgromadzone w organizmie. Z kolei w wątrobie powstają wtedy ciała ketonowe, a dzieje się to w wyniku sporego obniżenia poziomu insuliny, a także rozkładu tłuszczu.

Wspomniany stan ketozy nie wytwarza się na następny dzień od rozpoczęcia diety. Organizm potrzebuje często kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak na ogół przyjmuje się, że najczęściej potrzeba na to nawet do 30 dni. Na diecie ketogenicznej wskazane jest spożywanie oliwy z oliwek, jajek, tłustych ryb, warzyw o niskiej zawartości węglowodanów czy chudych mięs. Musimy jednak pamiętać, aby dostarczać do swojego organizmu niezbędnych składników odżywczych, ponieważ w przypadku usunięcia węglowodanów, trzeba zadbać o energię w inny sposób.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna, mimo pewnych ograniczeń, potrafi przynieść spektakularne efekty. Po odpowiednim doborze produktów oraz dań, możemy odczuć wyraźną redukcję masy ciała, a także zapewnienie uczucie sytości na dłużej. Ma również pozytywny wpływ na redukcję dolegliwości układu pokarmowego jak na przykład wzdęć. Dzięki tej diecie obniża się poziom cholesterolu i wyrównuje poziom cukru we krwi, ponieważ przez zniwelowanie węglowodanów nie dochodzi do skoków insuliny.

Dobrze skomponowane posiłki na diecie ketogenicznej w łatwy sposób pomogą nam zwiększyć poziom energii, zredukują stany zapalne, a nawet wyleczą trądzik. Co bardzo ciekawe, niedawnym odkryciem mogą również cieszyć się osoby, które leczą się onkologicznie. W wielu badaniach znane są już przypadki wyhamowania wzrostu guzów szczególnie u dzieci. Tu również sprawdza się wyeliminowanie węglowodanów, bowiem guzy potrzebują stałego dostarczania glukozy. Dieta wysokotłuszczowa może być również stosowana w przypadku chorób mitochondrialnych, czyli przypadłościach genetycznych.